Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 O rodákovi z Prachatic K. Benešovi vyšla vzpomínková kniha

 ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRACHATICE - 8. března 2018 - 9:52 - Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se v únoru uskutečnil slavnostní křest knihy Apologia pro vita mea (Omluva mého života) o životě a díle předního českého biologa a teologa Karla Beneše, rodáka z našeho města Prachatice.

 Z redakční pošty: Růžena Štemberková, zastupitelka města Prachatic, fotografie: web Jihočeské univerzity, reprofoto: (zp)

   Profesor Karel Beneš se narodil v roce 1932 v Prachaticích a v zde také navštěvoval místní gymnázium v pohnutých dobách, které si v letošním roce připomínáme. Sám vzpomíná na tuto dobu neuvěřitelně autenticky i ve vzpomínkách, které jsou krásně vyobrazeny ve vydaném Almanachu gymnázia z roku 1997.

   Nemohu z něj necitovat alespoň krátkou pasáž: „Začaly maturity. Probíhaly - pokud se pamatuji - dobře. Později jsem se dozvěděl, že nám byly kladeny různé „zákeřné“ otázky. Měl jsem být například ,zkoupán´ na tom, že nebudu vědět, že současná sovětská ústava je „stalinská“.
Použil jsem prý tohoto výrazu někde mezi řečí, zřejmě zcela spontánně, a tak jsem tuto nástrahu překonal. Pokud jde o mou maličkost, udělal jsem maturitu se známkou výborně ve všech předmětech, ale bez vyznamenání. To bych přežil. Horší bylo to, co následovalo. Na závěr maturit jsem se dozvěděl, že nebudu doporučen ke studiu na vysoké škole. Chtěl jsem jít na Přírodovědeckou fakultu Karlovy university. Pár let jsem se na to - podporován prof. Našincem - připravoval. Tohle bylo kruté. Odvolal jsem se ke krajskému národnímu výboru. Po prázdninách mi došlo rozhodnutí jeho školské komise, že se s verdiktem maturitní komise ztotožňuje. Bylo mi doporučeno, abych se pracovně začlenil (jako bych se dost nenamakal doma při sedlačině) a až se politicky osvědčím, mohl bych pak být přijat na universitu.“

   Nicméně pan profesor dosáhl nakonec nejvyššího možného vzdělání v akademickém světě. Jako první na světě provedl a publikoval průkaz kyselé fosfatázy u rostlin. Jeho stěžejním tématem pak bylo studium diferenciace buněk v meristémech. Stal se tak jedním z nejvýznamnějších reprezentantů našeho nejen města ve vědecké oblasti, zároveň se podílel na založení Jihočeské univerzity, působil na Biologické a Teologické fakultě a zasazoval se o mezioborový dialog. Dlouhá léta byl i členem prezídia Křesťanské akademie.

   Knihu vydala Jihočeská univerzita v edici Episteme. Kromě autobiografické části Apologia pro vita mea, kterou sepsal Karel Beneš, kniha obsahuje také vzpomínky rodiny, studentů, přátel a kolegů. V závěr jsou přidány také ukázky z vědeckých a teologických prací.

   Závěrem je potřeba uvést vystihující citát mimořádné osoby pana profesora a sice: "Inteligence myšlenková není ničím bez inteligence srdce."

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist