Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Šumavský národní park vyhlásil a odměnil vítěze Mozkovky

 VIMPERK - 24. února 2018 - 9:15 - Výzkum rákosníčků nejvíce zaujal čtenáře i odbornou porotu 4. ročníku soutěže Šumavská mozkovka. Další oceněné články si braly za téma monitoring vichřic na Šumavě a působení lýkožrouta v Boubínském pralese.

 Z redakční pošty: Jan Dvořák, tiskový mluvčí, Správa NP Šumava, Vimperk

     Vítězem 4. ročníku soutěže Šumavská mozkovka se stal popularizační článek Romana Mlejnka s názvem Kde stopy hledačů broučích pokladů polyká bahno. Popisuje monitoring rákosníčků, tedy vodních mandelinek, ve Vltavském luhu.

   „Je to článek, jenž má všechny atributy pro to, aby i přes svoji odbornost zaujal širokou veřejnost. Aby se čtenář poučil a při tom i pobavil. Tenhle článek musel každý čtenář doslova slupnout jako malinu,“ hodnotil úspěšný článek ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.   „Nutno ale dodat, že i ostatní dva články kvalitou i prvky popularizace nezaostávaly. Například článek Monitoring a hodnocení vichřic na Šumavě ředitele ČHMÚ v Plzni Jiřího Hostýnka musel svými závěry, že početnost a síla vichřic je stále nižší, mnohé šokovat. A Roman Modlinger ve svém článku Vzestup a pád lýkožrouta smrkového v Boubínském pralese přinesl pro někoho nový pohled na problematiku kůrovce,“ doplnil Pavel Hubený. „Článek totiž dokázal, že se kůrovec z pralesa dokáže rychle vytratit sám," dodal.   Ve čtvrtém ročníku soutěže Šumavská mozkovka hlasovalo 164 čtenářů a díky hlasům od čtenářů z Německa a Slovenska získala tato soutěž, jež má za úkol přinést informace o šumavských výzkumech populární formou pro širokou veřejnost, mezinárodní rozměr.

   Z došlých hlasů je zřejmé, že problematika Šumavy zajímá lidi v celém Česku, doslova od Aše až po Jablůnkov, a díky hlasům například ze slovenských Košic ještě dál. Navíc počty hlasujících rostou, letos přišlo o zhruba dvacet hlasů více, než v loňském roce.   Nejlepší popularizační článek v doprovodném hlasování hodnotí také odborná porota složená ze zástupců všech národních parků na území České republiky.

   „Všechny příspěvky jsou vyrovnané svou kvalitou, výběrem témat, obrazovým doprovodem, obsahem informací i přiměřeně stručným rozsahem. Nakonec jsme ocenili článek Romana Mlejnka, který asi nejvíce uplatnil očekávané prvky žánru, tedy popularizačního textu. Jeho příspěvek má děj, příběh, do kterého dokázal čtenáře vtáhnout,“ vysvětlil rozhodnutí odborné poroty její předseda Tomáš Rothröckl, ředitel NP Podyjí.

   Ze všech 164 hlasů, z nichž 60 dorazilo poštou a 104 elektronicky, byli vylosování tři šťastlivci. První z nich, Vlastimil Jonáš z Jaroměřic, získává bezplatné ubytování pro dvě osoby na víkend v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě. Další dva vylosovaní, Hana Fošumová z Českého Krumlova a Jan Němec z Prahy 4, pak obdrží věcné ceny.   Výsledky 4. ročníku soutěže Šumavská Mozkovka:

   1. Roman Mlejnek – Kde stopy hledačů broučích pokladů polyká bahno – 103 hlasů

   2. Roman Modlinger – Vzestup a pád lýkožrouta smrkového v Boubínském pralese – 43 hlasů

   3. Jiří Hostýnek – Monitoring a hodnocení vichřic na Šumavě – 18 hlasů

   Všechny soutěžní články je možné si přečíst zde.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist