Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Den zdravotně postižených v KreBulu s výpomocí i poučením

 PRACHATICE - 28. prosince 2017 - 23:03 - U příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince, se v prostorách prachatického mezigeneračního domu Křižovatka u Parku sešly čtyři desítky dětí, mladých i dospělých, aby si tento den připomněli.

 Z redakční pošty: Hanka RH+ Rabenhauptová a Zdeněk Krejsa

   Jedna se o závěrečnou akci celoroční práce s dětmi a mládeží a mladými lidmi s postižením. Akce proběhla za finanční podpory Jihočeského kraje, města Prachatice, společnosti KreBul a senátora Tomáše Jirsy. Po celou dobu jejího trvání byl přítomen též místostarosta města Jan Klimeš.   Mezinárodní den zdravotně postižených vznikl za účelem zvýšení informovanosti široké veřejnosti o problematice, se kterou se postižení lidé denně setkávají. Po celém světě se při této příležitosti konají různé akce na pomoc postiženým. V tento den si máme především uvědomit, že postižení lidé žijí mezi námi a mají právo na svůj, v rámci možností, plnohodnotný život. Den 3. prosinec byl poprvé vyhlášen Mezinárodním dnem zdravotně postižených osob v roce 1981. V České republice si jej připomínáme od roku 1993.   Přibližně 10 procent světové populace, tedy přibližně 650 milionů lidí, trpí různým zdravotním postižením a 80 procent z nich (cca 400 milionů lidí) žije v rozvojových zemích. V České republice žije kolem jednoho milionu zdravotně postižených lidí.   Děti se zdravotním postižením z Klubu zdravotně postižených Prachatice nebo ze základních škol, například ZŠ Prachatice, Zlatá stezka 387 či mladí lidé ze STROOM Dubu u Prachatic, mají možnost se zúčastnit aktivit, zaměřených především na integraci. Celoročně pro děti a mládež je připravuje KreBul, o.p.s. ve svých prostorách.

   KreBul o.p.s. zde nabízí také mezigenerační zahradu a prostory domu Křižovatka u parku. Cílem všech setkání je ukázat, co lidé se zdravotním handicapem dokáží a zvládají, ať již s pomocí druhých osob nebo speciálních, někdy i jen drobných, pomůcek.   Navzájem se tak propojili lidé bez rozdílu svého zdravotního stavu a společně si vyzkoušeli různé aktivity, například jak chutná diabetické pečivo nebo potraviny bez lepku, jakým způsobem trénovat plíce při jejich slabé kapacitě s využitím bublifuku, jaké to je, když nám chybí jedna končetina a chceme si hrát s míčem či malovat, jakým způsobem vyhledat stejné tvary a seřadit je bez schopnosti vidět, jak se dorozumívat s neslyšícími či jak trénovat paměť nebo vyzkoušet jízdu na vozíku a mnoho dalšího. O zpestření se postaraly děti ze ZŠ Prachatice Zlatá stezka 387 pod vedením Jany Kocourkové, s ukázkou tanců, kulis a pásmem písní, které si společně vytvořily.   KreBul o.p.s. poskytuje pro zdravotně postižené ideální bezbariérový prostor, například indukční smyčku pro neslyšící, navigační maják pro nevidomé, madla, mobilní nájezdy pro vozíčkáře či osoby s omezeným pohybem, pro lepší stabilitu židle s opěrkami, bezbariérové WC a mnoho dalších drobností, které dohromady tvoří prostor bez bariér. Prostřednictvím dobrovolníků je pravidelně pořizována fotodokumentace. Fotografie se staly putovní výstavou s mottem Lidé s nebo bez postižení?


   Zapojili se malí i velcí, děti, vychovatelé, učitelé, dobrovolníci, asistenti a též místostarosta města Prachatic. Mezinárodní den zdravotně postižených v Prachaticích se podařil. Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci, všem zúčastněným a též těm, jež celý projekt podpořili.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist