Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Baráčnický den byl splněným přáním seniorům OB Vitoraz

 PRACHATICE - 25. prosince 2017 - 9:51 - Plníme přání seniorům je iniciativa společnosti Sodexo. Ta se ve spolupráci se svými partnery - Diakonií ČCE, Asociací poskytovatelů sociálních služeb a projektem SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77/Konta Bariéry snaží podporovat aktivní stáří a naplňuje tužby a sny seniorů.

 Z redakční pošty: Za organizátory akce - Hanka Rabenhauptová (RH+)

   Cílem programu je zlepšování kvality každodenního života seniorů prostřednictvím plnění jejich přání, boj proti předsudkům, které má společnost vůči starší generaci, a také snaha inspirovat samotné seniory, aby stále přemýšleli o svých snech a přáních a sami se pro jejich splnění snažili něco udělat.

   Ve čtvrtém ročníku 2017 získala finanční podporu Obec baráčníků Vitoraz Prachatice na svůj Baráčnický den – projekt Baráčníci městu, město baráčníkům. Projekt byl úspěšně naplněn a také vyúčtován.

  OB Vitoraz Prachatice zachovává tradice baráčníků od svého vzniku v 19. století. Nazývají se sousedé a tetičky, historii předávají dál, například tak, že při každém sedění tetička vzdělavatelka čte část historie národa.  Krajově patří k tradicím také nošení krojů, pečení hnětýnek či mětýnek nebo zpěv národních písní. A o tom všem byl zmíněný projekt.

   Nejednalo se o jeden den, ale dnů několik. Patřilo k nim pečení, zdobení, kurz a vlastní oslava výročí republiky. Tetičky se nejprve sešly k pečení. Prostory jim pronajala ZŠ Prachatice Vodňanská, kde je velká školní kuchyně s několika troubami a dostatečným množstvím plechů a potřebným náčiním. Vykrajovátka, některá mnoho desítek let stará, si však tetičky přinesly vlastní. A že jim to šlo od ruky je vidět na fotografiích.

   Druhý den patřil zdobení. Na zdobení, které má také své specifikum, je zapotřebí hodně materiálu, jež byl právě pořízen z projektu. Prostory rychty - místnost, kde se tetičky a sousedé a jejich přátelé schází - se tak zaplnily bonbóny, polevami, a také veselím, které při této kreativní činnosti panovalo.

   V rámci projektu také proběhl kurz zdobení hnětýnek pod křídly Třetího festivalu seniorů v Plzni, který tetičky a dobrovolníci z Prachatic společně vedli. Kurz měl velký ohlas. Účastníci si zdobili mětýnky nanečisto, a pak si jich každý několik odnášel domů.

   Den D, Baráčnický den, se konal v říjnu, k výročí vzniku Československého státu. Pronajat byl Radniční sál Staré radnice v Prachaticích. Účastnili se jak starosta Martin Malý, tak místostarosta Jan Klimeš a další hosté. V programu vystoupilo taneční seskupení seniorů Slunečnice z Českých Budějovic s tancem Česká a Moravská beseda a také Jarmila Šímová a Marie Šímová se svým zpěvem, v němž nechyběla ani Masarykova píseň Ach synku, synku.

   Sál byl nádherně vyzdoben nejen květy, ale zejména výstavou fotografií krojů i maketami s kroji Česká Mařenka (makety zapůjčilo místní Prachatické muzeum). Nejvíce obdivovaná však byla právě výstava mětýnek, které byly rozdány těm, kteří zůstali až do konce (a to byli téměř všichni).

   Baráčnický den navštívili nejen samotní baráčníci, ale také veřejnost, turisté, nebo i senioři z Domova Matky Vojtěchy, zástupci spolupracujících neziskových organizací.

   Výstava fotografií zdobí rychtu baráčníků a stejně tak sborníčky udělaly radost všem, kdo je obdrželi. Díky firmě Sodexo se podařilo uspořádat krásný Baráčnický den, oslavu výročí republiky. Děkujeme.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist