Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 V Prachaticích u sv. Jakuba teď vystavuje Josefína Jonášová

 PRACHATICE - 30. listopadu 2017 - 9:14 - Prachatickému publiku by Josefína Jonášové (nar. 1986) neměla být neznámá. Tato absolventka ateliéru Jaroslava Róny se totiž už v roce 2013 představila v galerii Dolní brána, tehdy ještě společně se svým dědečkem Zdeňkem Šimkem (1927 - 1970), autorem slunečních hodin na Malém náměstí.

 Z redakční pošty: Barbora Staňková, historička umění

  Není tedy náhoda, že se Josefína Jonášová do Prachatic letos vrací znovu, tentokrát s instalací Holubice smíření v kostele sv. Jakuba Většího.

   Holubice vznikla v rámci projektu Smíření / Versöhnung 2016, jehož cílem bylo reflektovat temnou kapitolu naší minulosti – poválečné vysídlení německy mluvícího obyvatelstva, od jehož konce uplynulo v loňském roce sedmdesát let.

   Projekt zorganizovalo několik mladých lidí ve spolupráci se Sdružením Ackermann-Gemeinde a spolkem Antikomplex. Výtvarná instalace vznikla původně pro kostel sv. Antonína na Strossmayerově náměstí v Praze, od té doby byla k vidění například v poutním kostele ve Filipově, do budoucna se plánuje vystavení i mimo kostely. Nyní mají příležitost prohlédnout si ji také obyvatelé Prachatic.

   Třicetikilogramová Holubice s rozpětím křídel 430 cm a výškou 250 cm byla vytvořena z papírmaše. Její autorka Josefína Jonášová se "...rozhodla myšlenku projektu - smíření - ztvárnit v podobě holubice, která na svých křídlech nese kufry. Setkávají se zde významy holubice jako symbolu Ducha svatého i jako symbolu míru a smíření. Vzpomínáme-li na odsun německých obyvatel, pak vzpomínáme i na kufry, ve kterých si vyhnanci odnášeli svůj majetek. Holubice, biblický symbol Hospodinova míru, naznačuje, kterým směrem je možné se ke smíření dostat," uvedla v tiskové zprávě Lenka Javůrková, vedoucí kanceláře Sdružení Ackermann-Gemeinde, z.s. v Praze.   Josefína Jonášová (1986) patří mezi výrazné sochařky nastupující generace. V roce 2013 absolvovala na Akademii výtvarných umění a za svou diplomovou práci obdržela cenu rektora za nejlepší absolventský počin. V roce 2016 pak získala cenu XV. ročníku přehlídky současného výtvarného umění Art Prague. Její dílo je převážně figurální a ani ve vážných tématech nepostrádá nadsázku nebo vtip.

   To, že je práce Josefíny Jonášové vystavena v Prachaticích, je pro město velká čest. Je proto ohromná škoda, že instalace není reflektována jak na stránkách města, tak v místních médiích. Přitom právě takové počiny mohou přilákat turisty a nové návštěvníky do našeho historického centra.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist