Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Prachatičtí na mezinárodním sympóziu o lidských právech

 PRACHATICE - 17. listopadu 2017 - 9:59 - Na pozvání partnerského města Mauthausen se ustavila skupina lidí z Prachatic, kteří se zabývají tématem lidských práv. Lidská práva byla hlavní myšlenkou prvního Mezinárodního sympózia o lidských právech, ve dnech 9. – 12. listopadu v Mauthausenu, St. Georgenu a Gusenu. Město Prachatice bylo označeno jako město sociálně angažované.

 Z redakční pošty: Hanka Rabenhauptová (RH+)

   Prachatická výprava představila dvě prezentace: Odstraňování lidských i architektonických bariér ve městě Prachatice - Hankou Rabenhauptovou a Barborou Poštovou a Vzpomínka na lidskost – Volary přešel pochod smrti - Zdeňkem Krejsou, Jaroslavou Krejsovou a Jiřím Gabrielem Kučerou.

   Přednášky byly doplněny výstavou velkoformátových fotografií a bannery k tématu. Prachatická výprava se zúčastnila celého programu, včetně workshopů a diskuze nad problematikou. Závěr sympózia patřil také české skupince s organizátory a povídání o udržitelnosti projektu, nabídkou dalších témat.

   První mezinárodní sympózium, kterého se zúčastnilo několik států, například Rakousko, Srbsko a Hercegovina, Itálie, Katalánska, Španělsko a  Česká republika, byla výborně programově zajištěné. Po slavnostním zahájení proběhla v nedalekém kostele divadelní hra od Thomase Bauma „Případ Gruber“.

   Nejen divadelní hra, ale celé sympózium mělo za cíl přimět současnou evropskou společnost k zamyšlení nad vývojem, mělo se stát podnětem pro to, aby se nezapomínalo a aby se potlačovala jakákoliv forma pravicového extremismu v současnosti i budoucnosti.

   V programu šlo o příklady demokracie v regionech (partnerských městech). „Prachatice město sociálně angažované“ bylo označeno Dr. Josefem Weidenholzerem, který je členem Evropského parlamentu, komise pro lidská práva. Nejpůsobivější vystoupení měl Mag. Heinz Patzelt, generalsekretar Amnesty International. Zástupce mauthausenské školy hovořil o ceně škola bez rasizmu, Dnu památek, Italové představili projekt Investice do demokracie. Děti z Mauthausenu nacvičily divadelní představení, program doplnila hudba místní romské kapely, zúčastnili jsme se i literárního večera.

   Mauthausen je město ležící 20 kilometrů od Lince v Horních Rakousích. Partnerským městem města Prachatic je od roku 1991. Během I. světové války východně od Mauthausenu existoval zajatecký tábor (nejvíce ruských, srbských a italských zajatců). Mezi lety 1938 – 1945 se poblíž města nalézal nacistický koncentrační tábor (dnešní pamětní místo), kterým prošlo na 200 000 vězňů z 26 států a více než 120 000 z nich zemřelo z důvodů nelidských prací a životních podmínek. Z 8 000 Čechoslováků jich zde zemřelo 4 900, jedním z nich byl i český písničkář Karel Hašler.

   Velké poděkování patří Andree Wahl, která měla vše na starosti. Děkujeme!

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist