Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Ptačí krmítka a co do nich patří. O zimním  přikrmování ptáků

 PRACHATICE - 14. listopadu 2017 - 16:16 - Na vybraných stromech v našem městě se během podzimu objeví závěsná ptačí krmítka. Rozvěsí je děti z přírodovědného kroužku DDM v Prachaticích a budou o ně pečovat. O místech, kde budou krmítka instalována, vás budeme průběžně informovat.

 Z redakční pošty: Lenka Kovačiková, Sdružení Dřípatka, Jiří Machart DDM Prachatice

   Obvykle lze přikrmování ptáků zahájit v listopadu a ukončit v předjaří (ideálně do konce března), aby si drobní opeřenci začali včas sami obstarávat potravu.

   Četné experimenty ukazují, že pravidelné a vyvážené doplňování krmiva, tj. více v období, kdy je hodně sněhu a tužší mráz, méně, když je tepleji, má pozitivní dopad nejen na početnost zimujícího ptactva, ale i jeho kondici nebo rozmnožování. Například u samic, které mají dostatek kvalitní potravy během zimy, může docházet k dřívější snůšce vajec a prodloužení období péče o mláďata. To má pozitivní vliv na jejich vývoj a přežití. Podstatné ale je, aby poskytované krmivo bylo nezkažené a nutričně bohaté – obsahovalo především dostatek tuku.

   Co do krmítek patří a co nikoliv? Podle vyjádření České ornitologické společnosti je vhodné podávat:

semena, např. slunečnice, lnu, konopí, prosa nebo máku, nasekaná jádra vlašských a lískových ořechů, nesolené arašídy

plody různých stromů a keřů, např. jeřábu, hlohu, rakytníku, ptačího zubu, dřišťálu, brslenu, svídy nebo bezu černého, rozinky,

zbytky po čištění zrní s přirozenou příměsí mnohých plevelů, ovesné vločky, strouhanou housku, mrkev nebo tvaroh.

   Největší a velmi vítaný zdroj energie představuje lůj nebo vnitřní sádlo.
Naopak, zcela nevhodné je podávat čerstvé a slané pečivo, solené a kořeněné uzeniny, těstoviny, brambory a jiné jim podobné kuchyňské zbytky.

   V současné krajině sice ptáci dokáží odolat silným mrazům, ale už hůře se vyrovnávají se změnami životního prostředí, úbytkem útočišť nebo hodnotné potravy, ačkoliv tu jim lze částečně vynahradit. Přidanou hodnotou zimního přikrmování je příležitost sledovat, jak se na krmítka slétávají sýkory, kosi, drozdi, brhlíci, strakapoudi, strnadi, pěnkavy a další. Je známo, že lidé, kteří ptactvo přikrmují, se v naprosté většině případů stávají jeho nadšenými pozorovateli.

   Na uvedeném projektu, Ptačí krmítka a co do nich patří, se podílí Sdružení Dřípatka, přírodovědné kroužky DDM, Město Prachatice, odbor životního prostředí a celá řada dobrovolníků našeho města.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist