Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 PR Jan Bauer: Svůj hlas v parlamentu může mít i Prachaticko

 PRACHATICE - 16. října 2017 - 22:22 - Druhé místo na kandidátce občanských demokratů do sněmovních voleb obsadil někdejší dlouholetý starosta Prachatic a svého času i poslanec Jan Bauer. V rozhovoru vysvětluje, co ho přimělo vrátit se do aktivní politiky, a co považuje v případě úspěchu za své hlavní úkoly.

 Občanská demokratická strana

Několik let jste soukromě podnikal a veřejné činnosti jste se věnoval hlavně ve svém městě. Co Vás vede k opětovné kandidatuře do poslanecké sněmovny?

Je to především nespokojenost a v některých případech zděšení z politiky dosluhující socialistické vlády ČSSD, ANO a lidovců. Jako podnikatel na vlastní kůži zažívám rostoucí administrativu a buzeraci ze strany státu, jako táta dvou dětí mám možnost sledovat nesmysly, které se na děti a studenty valí z ministerstva školství, a jako bývalého starostu mě štvou neustálé pokusy ořezat samosprávu a dávat stále více moci státním úředníkům. Přeji si, aby tahle politika skončila, a vláda dělala přesný opak. Zmenšovala státní byrokracii a nechala lidem maximum svobody.

V politice budu hledat možnosti, jak opět oživit turistický ruch na Prachaticku.

Vláda se ale chlubí tím, že byla úspěšná, ekonomika rostla a snížila se nezaměstnanost.

České ekonomice se skutečně dařilo, ale bylo to bez ohledu na vládní kroky a často i navzdory jim. Období prosperity měla vláda využít k tomu, aby osekala přebujelý státní aparát a podnikla kroky, které zúročíme, až se ekonomice tolik dařit nebude. Vláda měla investovat, podporovat české firmy s budoucností, které na rozdíl od zahraničních korporací budou dávat lidem práci trvale, snižovat daně, rozvíjet vzdělání. Já jsem přesvědčen – a nakonec to máme i v programu ODS – že bohatství se získává prací a ne dotacemi nebo přerozdělováním vybraných daní. Proto jsem mimochodem také rád, že se ODS k daním jako ke svému tradičnímu tématu vrátila.

Čím konkrétně přesvědčujete nerozhodnuté lidi ve svém okolí právě k volbě ODS?

Více než kdy jindy jim doporučuji podívat se na náš program, který je konkrétní a dobrý. Jednoduchým a srozumitelným daňovým systémem například garantujeme zvýšení čistých mezd zaměstnanců o 7 procent, nejen vybraným skupinám, které si to zrovna na vládě vydupou. Neslibujeme hory nových zákonů, ale naopak chceme legislativu zpřehlednit, chceme přívětivější prostředí pro rozvoj podnikání, do škol vrátit kvalitní výuku, chránit rodinu, připravit podmínky pro budoucí důstojné důchody, a dál rozvíjet prozápadní směřování země. Na rozdíl od jiných, často populistických stran, které stojí na jediné tváři a u nichž málokdo tuší, co za lidi se s nimi může svézt do parlamentu, jsme tradiční strana s širokou a trvalou členskou základnou. Máme proto dost odborníků a lidí se zkušenostmi, kteří jsou připraveni podílet se na řízení státu.

Průzkumy potvrzují, že voliči se k ODS vrací. Současně se však objevily různé nové subjekty, které navenek také cílí na pravicové voliče. Jak na to reagujete?

Věcnou diskuzí. Sám jsem objel už skoro celé jižní Čechy a mluvil se stovkami lidí. Hlas ODS má v současnosti smysl, protože nejenže bude nejsilnější pravicovou stranou ve sněmovně, ale pravděpodobně jedinou. A každý propadlý hlas pravicového voliče, který podpoří stranu s nízkými preferencemi, bohužel získá ANO, sociální demokraté nebo komunisté.

Pokud budete zvolen, čemu se chcete v parlamentu věnovat?

Logicky mám nejblíže k evropské tématice, protože jsem v minulosti řídil evropský výbor a debatu o budoucím postavení České republiky v Evropské unii považuji za klíčovou. Nelíbí se mi současné směrování EU, ani chování české vlády, která nebyla schopná hájit naše zájmy sebevědomě a se vztyčenou hlavou. Díky svému ekonomickému vzdělání a profesním zkušenostem se chci věnovat i hospodářským tématům, nastavení dobrých podmínek pro podnikání a také zdravotnictví. Především však budu hájit zájmy lidí z Prachaticka, protože právě oni mi v minulosti dali opakovaně důvěru, abych se vůbec mohl do veřejného života zapojit a postupovat dál.

Může ale vůbec řadový poslanec ze své pozice prosazovat opatření ve prospěch svého regionu?

Určitě ano. Může to dělat především prostřednictvím zákonů, které v poslanecké sněmovně vznikají. Některé zákony se lidí na Prachaticku a na  Šumavě dotýkají bezprostředně, od zákona o národních parcích až po legislativu upravující dopravní stavby, která může zvýšit, anebo snížit šance, že někdy na jih povede dálnice. Jsme příhraniční region s úzkými vazbami na sousední Bavorsko, takže nás logicky musí zajímat i nastavení vztahů v rámci EU. Z pozice poslance člověk získá také řadu potřebných kontaktů a v různých institucích se mu otevírají dveře snáze než třeba starostovi malého města.

A co podle Vás v současnosti Prachatice a jejich okolí potřebují nejvíc?

Mě třeba mrzí, že vedení prachatické radnice ztratilo v posledních letech vizi, kam má město směřovat, prostě usnulo na vavřínech. Chtěl bych proto svoje kontakty využít k tomu, abych Prachaticím pomohl třeba s oživením cestovního ruchu, který pro mě byl vždy klíčový. Dnes se dělá úplně jinak než v minulosti a mnoho měst to už pochopilo. Můžeme se bavit třeba o využití potenciálu vrcholu Libín víceúčelovou lanovkou nebo vybudování sítě zážitkových cyklotras Singltrek v okolní přírodě. To jsou jen příklady, mimochodem ověřené v obdobně zajímavých lokalitách, jak dát městu nový impuls, který potřebujeme pro budoucnost. Prachatice pro mě vždycky budou na prvním místě.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist