Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Národní kronika ožije v pondělí 2. října přímo v Prachaticích

 PRACHATICE - 29. září 2017 - 9:57 - Výstava Národní kroniky Národ o sobě pokračuje ve své pouti Českou republikou. Od pondělka 2.října ji můžete vidět v Prachaticích na Velkém náměstí. Velkoformátové fotografie osobností známých i méně známých představí ty, kteří do Národní kroniky již přispívají svými vzpomínkami a kteří chtějí šířit myšlenku uchovávání vzpomínek a národní paměti pro další generace.

 Z redakční pošty: Hanka RH+

   Při vernisáži výstavy 2. října ve dvě hodiny odpoledne na prachatickém Velkém náměstí se můžete vedle aktérů pro Prachatice (Kateřina Sodomková, Miroslav Houška, Karel Rabenhaupt a Miroslav Bojanovský) setkat také s místními baráčníky či tanečním seniorským country klubem. Jste zváni nejen vy, kteří jste již do Národní kroniky přispěli, a vy, kteří se o projektu chcete dozvědět více, ale také vy, kteří se přijdete jen potkat, sdílet!

   Národní kronika je projekt Nadace Charty 77/Senzační senioři, který vznikl ve spolupráci s Národním muzeem v roce 2012. Má ambice stát se největším elektronickým archivem tzv. malých dějin. Každý může vložit svoji vzpomínku velice snadno díky jednoduchému formuláři na webových stránkách www.narodnikronika.cz.

   „Myslím si, že osobní vzpomínky, to, co jsme prožili a zažili, je to nejcennější, co máme a je škoda to neuchovat pro budoucnost. To Národní kronika jednoduše a lehce umožňuje a mě navíc těší, že i spojuje lidi, rodiny, známé. Navíc vložené vzpomínky dostávají k dispozici i badatelům z Národního muzea, kteří doplňují těmihle drobnými příběhy velké dějiny naší země. Jde o unikátní projekt naší nadace,“ doplnila ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

   Patronem Národní kroniky je historik a spisovatel Zdeněk Mahler. Do projektu se zapojili režisér a herec Jan Kačer, herečka Iva Janžurová, houslista Pavel Šporcl, spisovatelka a kurátorka Kateřina Tučková a také například Miroslav Bojanovský, prachatický patriot. Ke své roli řekl: „Můj strom života má pevné základy a stále roste, kmen se zpevňuje, větve rozšiřují, tak jako má rodina. Když se o stromy dobře staráme, tak kvetou, rostou, zelení se a nelení. Skrze Národní kroniku zanecháváme svědectví o sobě. Doufám, že i mé příběhy přispějí k inspiraci, poučení a radosti.“

  
   Miroslav Bojanovský se dostal na plakáty díky Karlu Rabenhauptovi, jednomu ze tří fotografů, kteří výstavu připravovali (vedle Bohdana Holomíčka a Jiřího Štarhy).

   Výstavou chce projekt oslovit co nejširší veřejnost. Chce upozornit na to, že je kam své vzpomínky, své příběhy, uložit, že se neztratí. Naopak je velmi důležité, aby návaznost mezi generacemi nebyla přerušena. Nenechme upadnout v zapomnění události našich životů. Přijďte se inspirovat na putovní výstavu Národní kroniky a začněte psát své vzpomínky!


Zbývající termíny výstavy:

2.10. - 15.10. Velké náměstí, Prachatice, zahájení ve 14:00
15.10. - 30.10. Brno - Líšeň

Koncepce výstavy:

Nadace Charty 77 / SenSen - Senzační senioři
Autoři fotografií: Bohdan Holomíček, Jiří Štarha, Karel Rabenhaupt
Kurátor: Miroslav Houška
Produkce a realizace: Smart Point, SenSen

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist