Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Jubilejní 20. novodobá plavební sezóna na kanále uzavřena

 JEŽOVÁ/IGELBACH - 20. září 2017 - 14:58 - V sobotu 16. září byla uzavřena u hraničního potoku Ježová/Iglbach 20. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu.

 Z redakční pošty: Hynek Hladík, plavební ředitel

   Akce byla poslední součástí přeshraničního projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 2017, který je jedním z folklorních festivalů Folklorního sdružení České republiky. Nositelem projektu je Libín-S Prachatice, z.s., jeho partnery rakouská organizace cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald a plavecký spolek Kulturerbe Schwarzenbergischer Schwemmkanal.   Od rakouské osady Oberhaag se musí k potoku Ježová/Iglbach pěšky asi dva a půl kilometru. Jen objemné a těžké věci, hudební nástroje, rekvizity a starší se mohly vést. U Ježové/Iglbachu na české straně hranic už to vonělo klobásami, pivo bylo na čepu, hrála harmonika, za chvilku se přidala Slávka s houslemi a pak se i tancovalo.   Po jedné hodině odpoledne bylo již docela vlhko, ale na mostku přes Schwarzenberský plavební kanál už v Rakousku nastoupil Libín-S a začalo setkání s jihočeským folklorem. Kupodivu, přes ne úplně pěkné počasí už víc než hodinu tu byli první diváci. A přicházeli další - někteří mluvili německy - Rakušané a Němci, další česky.   Prvním tancem byl Bavorov, ostatně tak začíná Libín-S snad poprvé. Hoši, Bába, Martin - to byly další písničkové a taneční body folklorního programu. Když Libín-S spustil Pantoflíčky, diváci vytáhli deštníky. Muzikanti stáli pod stromy, tam bylo zatím sucho. Improvizovat museli všichni - tanečníci i muzikanti.   U stánku se rozšířil prostor natažením delší celty, jako podpěry posloužily taneční plavební háky. Čekala nás poslední letošní ukázka plavení dříví, soubor má v repertoáru taneční pásmo Plavci, je tedy přirozené, že na programu bude. A je tu problém - taneční plavební háky slouží jako opěry rozšířeného stánku...

   Jenže to by nebyli Libíňáci, aby nezaimprovizovali. Rakouští plavci mají samozřejmě svoje háky na plavení, z nich některé teď posloužily tanečníkům jako rekvizity. Co na tom, ze jsou asi o polovinu delší než ty taneční, možná ještě o kus víc. Tanečníci nejen vyklepávají háky rytmus, háky létají vzduchem, když se plavci předvádějí před děvčaty, ba slouží jako kolotoč, aby se na něm některá děvčata svezla. Taneční pásmo připomíná nejen těžkou práci plavců při vytahování plaveného dřeva, ale také jejich večerní zábavu. Takže i v tomhle tanci byly improvizace.   Na taneční pódium na mostku pak nastoupili členové Libín-S Prachatice, kteří plavebnímu řediteli Hynkovi Hladíkovi předali plavební věnec, který představuje 20 let spolupráce na Schwarzenberském plavebním kanálu. Došlo na přípitek, připili si nejen členové Libín-S, ale také rakouští plavci, zástupkyně Tourismusverband Böhmerwald a také s.p. Lesů České republiky. Za srdce vzala písnička Aby nás Pánbů miloval.   Posledním tancem před plavením byla Doudlebská polka. Za deště si muzikanti vlezli do chatky Roberta Baldassariho, významného rakouského znalce Schwarzenberského plavebního kanálu, aby jim nenamokly nástroje. Na taneční parket na mostku nastoupili nejdřív Libíňáci, potom si tanečníci došli pro diváky.   Pak už plavební ředitel chvíli povídal o historii plavebního kanálu, přečetl poslední letošní plavební rozkaz, dal pokyn ke vhození dřeva v Rakousku a následně k otevření stavidel v Čechách, polena a štěpiny se vydaly na pouť k hranicím a do Čech.   Když už se blížila k hranicím, položili chlapi z folklorního souboru Libín-S plavební věnec na hladinu kanálu, aby se těsně před dřevem vydal do Čech. Vašek pak po několika desítkách metrů věnec vylovil z vody a pověsil jej na chatu Roberta Baldassariho.   Polena ještě plula dál do Čech, doprovázeli je rakouští plavci. Poslední plavení dříví 20. novodobé plavební sezóny končilo. Znovu se bude začínat v příští sezóně v polovině května 2018.   Na organizaci zářijové ukázky plavení dříví se podílel DNEM LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY s.p. Lesy České republiky. Od září 2017 do listopadu 2018 je projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu spolufinancován z Fondu malých projektů AT-CZ 2014-2020 z prostředků Evropské unie.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist