Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Navštívili Terezín jako součást Vzpomínky na lidskost 2017

 PRACHATICE - 30. srpna 2017 - 11:30 - KreBul, o.p.s. pokračuje i v době letních prázdnin v realizaci aktivit v rámci projektu „Vzpomínka pro lidskost 2017“. Další z nich byla návštěva bývalého koncentračního tábora Terezín, kde se průvodkyní stala přímá pamětnice Dagmar Lieblová.

 Z redakční pošty: Jiří Gabriel Kučera, KreBul, o. p. s.

   Jedenáct účastníků napříč všemi věkovými skupinami se dvěma osobami na vozíčku navštívilo ve čtvrtek 24. srpna koncentrační tábor v Terezíně.  Průvodkyní se jim stala pamětnice paní Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy. Ta je provedla Magdeburskými kasárnami a zdejší expozicí, dále jim ukázala budovu, ve které za války žila se svými kamarádkami, a prohlídka byla zakončena v muzeu ghetta.

   A právě o životě v Terezíně nám vyprávěla. V malé místnosti, pokoji vězňů, nás při této návštěvě bylo 11. Za dob II. světové války jich tam bylo 60. Ukázala nám okna, kde měla svůj dívčí mládežnický pokoj. Sousedila i s jinými přeživšími, které KreBul, o. p. s. měla jako hosty konference „Přes Volary přešla smrt“, jako například Helgou Hoškovou – Weissovou či Martou Kottovou.

   V Terezíně nám paní Lieblová vyprávěla o dětské opeře Brundibárovi, časopisu Vedem i celé řadě osobností, které v Terezíně byly vězněny, ale také mnoho příběhů, na které se ani po tolika letech nedá zapomenout.    Na stěnách v muzeu jsou napsaná jména tisíců dětí, které prošly Terezínem a v průběhu války zemřely. Mezi nimi i její sestra, bratranci…

   Naše exkurze pak pokračovala již bez paní Lieblové, kterou čekal jiný program, do dalších částí památníků – kolumbárium, krematorium a následně prohlídka Malé pevnosti.

   Koncentrační tábor Terezín je souhrnné označení nacistických represivních zařízení, zřízených za druhé světové války za pevnostními zdmi a valy Terezína. Z formálního hlediska nešlo jen o koncentrační tábor, jednalo se o věznici gestapa (v pevnosti) a o židovské ghetto (ve městě). Primární funkcí ghetta bylo shromáždit Židy a transportovat je dál, nejednalo se tedy o vyhlazovací tábor. V Terezíně nebyly plynové komory ani žádné jiné zařízení určené pro hromadné vraždění. Přesto zde umírali lidé, přesto životní podmínky byly z dnešního pohledu hrozné. Ale i tak někteří z nich přežili.

   Jednou z přeživších je také Dagmar Lieblová, jež byla už několikrát čestným hostem konference „Volary a pochod smrti“, kterou realizuje KreBul, o. p. s. každým rokem, a také řady setkání se studenty a veřejností nejen v Prachaticích. Z Terezína byla s celou rodinou transportována do tábora Osvětim-Birkenau.

   Hrůzy zdejšího tábora přežila jen díky chybě, kdy se někdo přepsal v jejím roce narození (místo 1929) uvedli 1925. Stala se tak věkově „práceschopnou“ a prošla selekcí. Zatímco zbytek její rodiny skončil v plynových komorách. Její cesta pak pokračovala do Hamburku na nucené práce a osvobození se dočkala v táboře Bergen-Belsen v době, kdy již nedoufala, že strádání zde může ještě přežít.

   Tento vzdělávací výjezd se konal za finančního přispění Jihočeského kraje a Nadačního fondu obětem holocaustu, a to v rámci projektu „Vzpomínka pro život 2017“.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist