Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Odkaz Adalberta Stiftera žije. Jeho obelisk byl znovuodhalen

 PLEŠNÉ JEZERO - 29. srpna 2017 - 5:41 - Přesně 140 let uplynulo v sobotu 26. srpna od odhalení obelisku Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem. Adalbert Stifter (1805–1868) byl česko-rakouský spisovatel, malíř, pedagog a básník Šumavy.

 Z redakční pošty: Text a foto - Jiří Mánek, hlavní organizátor Znovuodhalení a předseda Turistického spolku Lipenska

   Byl spojovatelem obyvatelstva i kultur na česko-německo-rakouském trojmezí a milovník šumavské přírody. Že jeho odkaz žije dodnes, se přesvědčilo přes 50 účastníků sobotní akce nazvané Znovuodhalení obelisku Adalberta Stiftera po 140 letech. 

   Půl stovky lidí z Čech, Německa a Rakouska dorazilo k obelisku Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem v pravé poledne, aby si zde připomněli význam života a díla rodáka z Horní Plané. Akci uspořádal Turistický spolek Lipenska za účasti partnerů, kterými byly obce Stožec, Nová Pec, Horní Planá, Frymburk a Benešov nad Černou, dále Nemocnice České Budějovice a zejména Regionální muzeum v Českém Krumlově. Záštitu nad akcí převzala hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

   Slavnostní řeči pronesli starostové ze tří zemí - Walter Bergmann z německého Neureichenau, Michael Leitner z rakouského Schwarzenberg am Böhmerwald a Jiří Hůlka z Horní Plané. Všichni účastníci obdrželi pamětní list, ze kterého o historii výstavby obelisku četla text Dr. Raimunda Paleczka paní Anna Knechtel z mnichovského Spolku Adalberta Stiftera. Prastrýc Dr. Paleczka byl rodákem z Jeleních Vrchů a jedním ze čtyř stavitelů obelisku.

   Mezi účastníky, kteří došli k památníku na skalní stěně nad Plešným jezerem, byli i sedmdesátníci. Nejstarší účastnicí byla 77letá Gertrud Hochholdinger z rodiny, která vlastnila a provozovala turistickou chatu na Plešném jezeře. Takzvaná Lucemburská chata byla na hrázi jezera postavena v roce 1911, po roce 1948 ji zabrala Pohraniční stráž a v roce 1989 byla zbořena. Paní Hochholdinger přijela na slavnost až od Norimberka a výlet nad Plešné jezero si v doprovodu své vnučky dopřála jako narozeninový dárek. Sama šla kamenitou cestou pěšky z Třístoličníku k obelisku a zpět, celkem 15 kilometrů.

   Byl to moc príma den, s báječným počasím a skvělou atmosférou. Nebývá často, že se lidé tří zemí plahočí takovou dálku, aby se uprostřed přírody, daleko od civilizace, sešli a společně vzpomněli na významného člověka. Tento den nám všem ukázal, že odkaz Adalberta Stiftera, láska k přírodě a především porozumění mezi národy, žijí dodnes.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist