Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Prestiž výtvarného workshopu SALVE Prachatice opět vzrostla

 PRACHATICE - 26. srpna 2017 - 15:50 - První týden už brzy končícího měsíce srpna našemu městu opět přinesl možnost hostit evropské výtvarníky. Bylo to příležitost dále posílit již tak vysoký zahraniční kredit mezinárodního výtvarného workshopu SALVE Prachatice.

 Z redakční pošty: Text - Jiřina Dolejšková, vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu prachatické radnice, foto pro PRACHATICKOnews.cz - Zdeněk Přibyl, Marie Michaela Šechtlová a Josef Napolitano

   Více než dvě desítky umělců z devíti zemí Evropy (a z ještě vzdálenějších krajin) přivítaly a od 30. července do 7. srpna hostily Prachatice v rámci 12. ročníku mezinárodního výtvarného workshopu SALVE.

   Název vzešel z latinského slova Budiž pozdraven, a my dodáváme - Budiž pozdraveno naše krásné město Prachatice. Záštitu nad sympoziem převzalo město Prachatice, Asociace jihočeských výtvarníků a její partnerská bavorská asociace výtvarníků, které na něj vyslaly své umělce.

   Poslední červencovou neděli se do Prachatic sjeli výtvarníci a výtvarnice ze Slovenské republiky, Itálie, Francie, Rakouska, Německa, dalekého Japonska, Běloruska, Litvy a České republiky. Dílnu provázel zajímavý a pestrý program, který připravili organizátoři z odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu v Prachaticích. Patřilo k němu i úvodní přivítání umělců, kterého se ujal radní pro kulturu Václav Kuneš.

   "Každý rok SALVE inspiruje, potěší i osloví řadu umělců z mnoha evropských zemí. Každý vypráví svůj příběh, ač jiným stylem, formou nebo technikou. Někdo stroze, jiný lyrickou básní. Silnou stránkou je vždy rozdílnost pohledu a kulturních i tvůrčích výpovědí na danou tématiku. Salve 2017 se proto stalo malým zastavením v životě každého účastníka. Tématy v průběhu minulých ročníků jsme se vždy dotýkali historie a významných osobností města Prachatic, včetně čarokrásné přírody regionu Šumavy. V tomto roce jsme spojili krásu výtvarného díla s domovem, vzpomínkou na místa dětských snů a fantazií, i neopakovatelným pocitem a vztahem ke krajině rodné země, vyznání místům, kde čerpají nové síly, představivost a inspiraci pro svá díla,“ uvedl radní Václav Kuneš.   První den si výtvarníci převzali plátna a barvy, které pro ně organizátoři tradičně připravili, pro svou celotýdenní tvorbu. Aby umělci stihli tvořit a přitom zároveň využít programovou nabídku organizátorů, museli se čile otáčet. Také se hned na začátku týdne všichni pustili do práce na chodbách horního internátu pedagogické školy, které ožily tvůrčím elánem a skvělou uměleckou, ale i lidskou náladou. Umělkyně jsme také mohli vidět u kašny na prachatickém náměstí i na parkánu a dalších místech v naše městě.

   Pilný a velmi pracovní měli všichni celý týden. V pondělí odpoledne se výtvarníci setkali v obřadní síni se starostou města Prachatic Martinem Malým. Ve středu měli na programu celodenní výlet na Šumavu a okolí. Navštívili při něm například Vítkův Kámen, ale zavítali také do Holašovic a na zámek Hluboká nad Vltavou.

   Týdenní mezinárodní setkání výtvarníků v Prachaticích bylo znovu symbolem výtvarné elegance a krásy. Výtvarný workshop je opravdovým fenoménem našeho města. SALVE Prachatice vyvrcholilo v neděli 6. srpna v podvečer vernisáží výstavy vytvořených prací v přízemí Galerie a kulturního centra Otto Herberta Hajeka na prachatickém Velkém náměstí.

   V působivé, přátelské atmosféře poděkoval starosta Prachatic Martin Malý všem výtvarníkům za jejich tvorbu a vztah, který si k našemu městu vytvořili. "Budeme vaše práce spolu s naším městem dál propagovat na různých místech Evropy a dnes i světa," uvedl starosta Martin Malý.

   Přátelskými slovy promluvili k umělcům také radní pro kulturu Václav Kuneš a předseda Asociace výtvarníků Dolního Bavorska Hubert Huber. O hudební doprovod se postaral Jan Hovorka a Klarinetový soubor Prachatice.

   Město Prachatice od každého umělce vždy dostává jedno nebo dvě vytvořená díla a ponechává je ve svém depozitáři. Z této úžasné a stále se rozrůstající sbírky, která čítá více než stovku děl, sestavuje kolekce, které prezentují město a výtvarníky ze SALVE v Praze, Vídni, a také Itálii, Francii, Slovensku a na dalších významných místech. Zároveň díky umělcům získáváme zpětnou vazbu, jak naše historické a krásné město vnímají ruce, srdce a duše malířů špičkových kvalit v současném proudu moderního umění. Projekt SALVE je hlavně o umělcích a také o našem nádherném městě.

   V druhé polovině srpna putovala výstava prací z letošního ročníku SALVE a předchozích ročníků do výstavních prostor Národní galerie na Bratislavský hrad a také na Krajský úřad Jihočeského kraje do Českých Budějovic.

   Dalším přínosem SALVE je rozvoj výtvarné, kulturní a společenské spolupráce v oblasti výtvarnictví a cestovního ruchu nejenom příhraničních měst, vzájemná inspirace a výměna zkušeností, podpora společenských setkání a vzájemného obohacování se umělců a rozvíjení přátelství. Toho si účastníci workshopu velmi považují. Jednotliví umělci také při vernisáži ocenili zřídkakdy vídanou vysokou uměleckou, lidskou i organizační úroveň letošního ročníku výtvarné dílny. Dali to najevo i při tradičním závěrečném fotografování u kašny na Velkém náměstí bouřlivým potleskem a volání Bravo!, určeným radnici.

   V neposlední řadě bychom rádi připomněli dva důležité momenty. Především ten, že Mezinárodní výtvarný workshop SALVE byl podpořen z Grantového programu Jihočeského kraje Podpora kultury, jak také zdůraznila referentka odboru kultury, školství a cestovního ruchu Miroslava Le Guen.

   A vysoké ocenění také patří za obdivuhodný výkon na zdárném průběhu SALVE dvěma perfektním tlumočníkům - italštinou s grácií vládnoucí Petře Střelečkové (rodačce z Prachatic) a preciznímu překladateli do němčiny Dušanu Horálkovi z Českých Budějovic...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist