Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 K Soumarské slavnosti v Grainetu přispěl i Libín-S z Prachatic

 GRAINET/PRACHATICE - 19. července 2017 - 15:11 - V sobotu a v neděli 15. a 16. července se na bavorské straně Šumavy konala bavorsko-česká soumarská slavnost. Na tom, že se vydařila, měl velkou zásluhu folklórní soubor Libín-S Prachatice. Svědčí o tom děkovný dopis od grainetských soumarů zaslaný elektronickou poštou.

 Z redakční pošty: Hynek Hladík, předseda Libín-S Prachatice, z. s., a plavební ředitel  

   V sobotu 15. července táhla soumarská karavana nesoucí sůl z Röhrenbachu až skoro do Granietu v Opatské zemi / Abteiland (od roku 1806 na území Svobodného státu Bavorsko). V neděli 16. července došli zbývající úsek do Grainetu, kde je přivítal první starosta Kaspar Vogl.

   Pak se na návsi u kostela Sv. Mikuláše / Nikolauskirche konala soumarská mše svatá. Mše se zúčastnila i delegace partnerského jihočeského města Prachatice. Grainet i Prachatice ležely po staletí na významné obchodní stezce, po které se z jihu z Pasova na sever do Prachatic dopravovala především sůl - "bílé zlato" - na Zlaté stezce.   Během nedělního dopoledne přijel z Prachatic folklorní soubor Libín-S Prachatice, který se představil ve dvou vystoupeních před grainetským obecenstvem. Libín-S Prachatice je nositelem přeshraničního projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, není tedy divu, že si připravil taneční pásmo Plavci.   Dalším tanečním pásmem, které Libín-S Prachatice před časem věnoval svému městu, je Soumarský tanec. Vypráví se v něm o nebezpečích, která čekala soumary na cestě přes šumavské hraniční pralesy - bezedné bažiny, lokality s nebezpečnými nákazami, kterým bylo třeba se vyhnout, občas na obchodníky se solí číhali loupežníci, kteří se snažili přiživit na výnosném obchodě.

   Když po průchodu lesy na hranicích se otevřela krajina, na břehu řek a potoků klapaly mlýny, děvčata sklízela seno, tam už bylo veseleji, když bylo třeba, místní dali pocestným něco k jídlu či džbánek vody. A což teprve, když soumaři dorazili do Prachatic, prodali sůl, bylo ještě veseleji! Mohli si zajít do hospody na pivo či proslulou prachatickou pálenku, poveselit se s děvčaty, vydat se pak domů za rodinou...

   Byla příležitost představit i další tance a taneční pásma: Bavorov, Hoši a Stará bába, Slepice, Čížeček, Doudlebská polka, Martin, Dřeváky, Koně a V Prachaticích.

   V pondělí 17. července před polednem se předsedovi Libín-S Prachatice Hynkovi Hladíkovi objevil na obrazovce počítače tento e-mail od předsedy Soumarského spolku z Grainetu Thomase Mandla: "Das Säumerfest 2017 hat super geklappt. Deine Gruppe hat einen großen Anteil dazu beigetragen. / Soumarská slavnost klapla bezvadně, velký podíl na tom má Tvůj soubor".

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist