Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Vydařené cvičení hasičů ze tří sousedících zemí na Šumavě

 ŠUMAVA - 11. července 2017 - 20:46 - Tři země, tři různé systémy záchranných a bezpečnostních složek, tři různé struktury orgánů a úřadů řešících mimořádné události. A k tomu dva různé jazyky a jeden rozsáhlý lesní požár - to bylo ojedinělé dvoudenní cvičení Forest Fire Drill 2017, které se uskutečnilo na Šumavě a v okolí na přelomu června a července.

 Text a foto poskytla: Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje

   První den to bylo takhle: V pátek 30. června ve 13:30 bylo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje prostřednictvím Operačního střediska v Pasově požádáno o spolupráci při likvidaci lesního požáru v oblasti Trojmezné, Haidmühle a Nového Údolí. Na místo vyjely v rámci Jihočeského kraje jednotky třetího stupně požárního poplachu. Zároveň byla vyžádána pomoc kolegů HZS Plzeňského kraje z důvodu dostatečného zajištění dálkové dopravy vody…

   Tak bylo "rozehráno" první taktické cvičení v Jihočeském kraji, do kterého jsou zapojeny všechny tři sousední země: Německo, Rakousko a Česká republika.

   Cílem cvičení bylo prověřit schopnost jednotek požární ochrany a ostatních zúčastněných složek hasit rozsáhlý požár lesa v obtížně přístupném lesním terénu se současným dodržováním pravidel zásahu na státních hranicích. Jednotky zároveň musí respektovat ochranu přírody, protože zasahují v podmínkách chráněných lesních masivů.   Na likvidaci požáru byly z České republiky v pátek nasazeny tyto síly a prostředky:
HZS Jihočeského kraje - územní odbory Prachatice a Český Krumlov,
HZS Plzeňského kraje,
HZSP NP Šumava,
Jednotky SDH obcí Volary, Nová Pec, Lenora, Svatá Máří, Vlachovo Březí a Horní Planá.

   Tedy - 10 cisteren, 5 dopravních automobilů, speciální technika pro hašení lesních porostů v nepřístupném terénu a pro tvorbu dálkové dopravy vody (hadicový přívěs, čerpací kontejner, čtyřkolka, hadicový kontejner, čerpadla), velitelský automobil a celkem 68 hasičů.   Likvidace rozsáhlých lesních požárů vyžaduje intenzivní nasazení jednotek mnohdy ve velmi obtížných podmínkách. Velitel zásahu musí pro přehlednost celého místa zásahu rozdělit na bojové úseky s vlastními veliteli. Pak je teprve možné efektivně hasit. V rámci rozeher bojovali čeští hasiči na české straně hranice s požárem lesa ve směru k hranicím s Německem. Tam proti nim z druhé strany hranice postupovali a hasili jejich němečtí kolegové.

   České jednotky zřídily čerpací místo, kam nasadily velkokapacitní čerpadlo a vedly vodu dálkovou dopravou až několik kilometrů. Zároveň vodu dodávaly kyvadlovou dopravou cisternami. Až přímo v lese „na požářišti“, které bylo pro co největší přiblížení realitě skutečně zakouřeno, vytvořily útočná vedení na hašení.   Druhý den mezinárodní cvičení Forest Fire Drill 2017 pokračovalo. Po předchozí náročné likvidaci požáru, kdy jednotky tří zúčastněných zemí bojovaly s požárem na územích svých států, absolvovaly další připravené scénáře.

   Pro české hasiče začal v sobotu 1. července zásah v 5:30, kdy bylo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje požádáno Operačním střediskem v Linci o pomoc při likvidaci lesního požáru na území Rakouska v oblasti Trojmezná, Hochficht, Schwarzenberg.

   Jihočeští hasiči vytvořili odřad jednotek požární ochrany z území Jihočeského kraje, který z České republiky přejel do rakouského Schwarzenbergu am Böhmerwald. Odtud byly potřebné síly a prostředky vysílány dle požadavků velitele zásahu. Ten zároveň vzhledem k rozsahu události zřídil mezinárodní štáb velitele zásahu, kde byly zastoupeny zasahující složky všech zemí.

   Podstatnou součástí sobotních rozeher bylo opět využití lesních speciálů a velkoobjemových cisteren, které zajišťovaly kyvadlovou dopravu vody. Hasiči zde prověřovali různé typy plnění cisteren, například z nádrží a hydrantů používaných na místní sjezdovce v zimě pro zasněžování.

   Scénář cvičení předpokládal neustále šíření požáru, takže bylo nutné požádat o hašení ze vzduchu. Letecká podpora, zajišťována vrtulníky i letadly, byla směrována k vyhledávání osob, transportu potřebných věcných prostředků jednotkám požární ochrany, transportu hasičů a samozřejmě tedy zejména k leteckému hašení.

   Organizací letky byla pověřena armáda Rakouska – Bundesheer a byla nasazeny letadla a vrtulníky armády Německa – Bundeswehru, armády Rakouska – Bundesheeru a Letecké služby Policie České republiky. Hasební vodu vrtulníky nabíraly v Lipenském jezeře na území České republiky mezi obcemi Nová Pec a Horní Planá.

   Do sobotního scénáře byly vkládány „komplikující“ situace, které museli hasiči, policisté a záchranáři také vyřešit. Takže zároveň s hašením rozsáhlého požáru lesa v nepřístupném terénu byla vyhledávána pohřešovaná skupina pěti turistů nebo byl vyhledán zraněný hasič, kterého z důvodu nemožnosti přístupu záchranářů transportoval z terénu na nosítkách v podvěsu vrtulník.

   Nasazené síly a prostředky z České republiky:
HZS Jihočeského kraje – územní odbory Prachatice, Český Krumlov a České Budějovice,
HZSP NP Šumava,
Jednotky SDH obcí Horní Planá, Černá v Pošumaví, Frymburk a Přední Výtoň,
tj. 6 cisteren, 5 dopravních automobilů, 2 velitelské automobily - celkem 48 hasičů.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist