Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 V Prachaticích bude nová galerie k poctě sv. Jana Neumanna

 PRACHATICE - 11. května 2017 - 7:35 - Ke 40. výročí svatořečení sv. Jana Nep. Neumanna otevírá Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Prachaticích ve spolupráci s Městem Prachatice a římskokatolickou farností Prachatice novou galerii v rodném domě sv. Jana Nep. Neumanna v Neumannově ulici čp. 142 v Prachaticích.

 Text: Jiřina Dolejšková, vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice, foto: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

    Galerie bude přednostně věnována sv. Janu Nep. Neumannovi, jeho životu a duchovnímu bohatství. Současně bude sloužit jako inspirující místo k setkávání pro besedy, křesťanskou akademii, kurzy Alfa, apod. Místo zde najdou i výtvarná díla vytvořená citlivě v duchu světcova odkazu, která už více než deset let vznikají například při mezinárodním výtvarném workshopu SALVE Prachatice a následně je prachatická radnice postupně představuje v celé řadě evropských zemí.


 
   Nová galerie si dává rovněž do vínku úkol přiblížit širší veřejnosti osobnost světce sv. Jana, podpořit hrdost na tohoto našeho rodáka, a posílit vědomí, že s velkou důvěrou se mohou věřící obracet s prosbou o jeho pomoc a přímluvu v nebi.
 
   "Postupem času se z domu, kde Neumannovi bydleli a měli soukromou punčochářskou firmu, stala kulturní památka. Když jsme klášter nyní opravily za pomoci mnoha dárců, nechceme jej mít jen pro sebe, ale otvíráme ho částečně i veřejnosti," zdůrazňuje sestra představená Alena, která měla přestavbu na starosti. "Spolu s galerií chceme také veřejnosti zpřístupnit místnost, kde se sv. Jan Nep. Neumann narodil, což je kaple jemu zasvěcená," dodává.


 
   Sv. Jan N. Neumann se narodil v Prachaticích 28. 3. 1811. Zemřel 5. ledna 1860 ve Philadelphii, USA. Dne 13. 10. 1963 byl blahořečen a 19. 6. 1977 svatořečen.
 
   Ve Spojených státech amerických, kam přišel v roce 1936 a byl zde vysvěcen na kněze, působil nejprve jako misionář v oblasti Niagarských vodopádů. Později vstoupil do řádu redemptoristů a složil řádový slib. Vysvěcen na biskupa philadelfského byl 28. 3. 1852. Je považován za zakladatele amerického školství. Stal se vůbec prvním a dosud jediným svatým v Severní Americe.


 
   Zajímavé osudy má i rodný dům sv. Jana Nep. Neumanna. Jeho umírající otec Filip Neumann daroval dům Kongregaci Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, do níž Janova sestra Johanka vstoupila v roce 1838. Přijala řeholní jméno Karolina. Pro svoji pokoru, skromnost a obětavou lásku i ušlechtilost bývá zvána Perlou Kongregace.
  
   Sestra Karolina v rodném domě zřídila dobročinný ústav, pracovnu pro dívky, později dívčí školu a po doporučení starosty města i opatrovnu (mateřskou školu) pro děti. Zakrátko Kongregace zakoupila několik sousedních domů pro školu...
 


   Na jaře roku 1855, při své první a jediné evropské cestě, Jan Nep. Neumann, biskup filadelfský, svého otce a svůj rodný dům v Prachaticích navštívil naposledy.    
 
   Galerie se pro veřejnost otevře v červnu, a to v době konání Dnů duchovní hudby, pořádaných k poctě sv. Jana Nepomuka Neumanna. Stane se tak při slavnostní vernisáži výstavy obrazů svatý Jan ve výtvarném pojetí očima umělců, která proběhne 1. června v 17:00 hodin. 


Letní sezóna: Út, St, Pá, So, Ne - 12-16 hod
 
Zimní sezona: Pá, So , Ne – 12-16 hod
 
Kontakty na klášter: Neumannova 142, 383 01 Prachatice; e-mail: neumanneum@boromejky.cz; tel: 723 842 422;  web: www.boromejky.cz
 
Kontakty na Město Prachatice - odbor kultury, školství a cestovního ruchu:
jdolejskova@mupt.cz , www.prachatice.eu

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist