Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Šumava 1938 až 1945 se odehrála na Kvildě zahalené v bílém

 KVILDA - 2. května 2017 - 13:06 - Akce zvaná Šumava 1938 - 1945 se o posledním dubnovém víkendu uskutečnila na Kvildě s ohledem na nová pravidla národních parků a chráněných území zřejmě naposled. Zároveň však poprvé celá v bílém. Akci uspořádal na zasněžené Kvildě Klub vojenské historie Gabreta spolu s radnicemi Kvildy a Modravy, za podpory Jihočeského kraje.

 Z redakční pošty: Text - Antonín Smola (s přispěním Zdeňka Přibyla) foto Antonín a Lukáš Smolovi

   Pátek 28. dubna byl dnem, kdy na Kvildu dorazila větší část vojenské, hasičské či záchranářské techniky a v areálu bývalé roty Pohraniční stráže začala stavba táborů. Ale už v sedm večer si většina osazenstva, kterou doplňovali také "lufťáci", nenechala ujít v obecním sále pod unikátním zastřešením prezentaci Lukáše Smoly z Volar na téma Jak jsem potkal Lidice.

   Lukášovu mladému srdci i hlavě blízké téma dokázal tento mladý muž přestavit posluchačům opět na vyšší úrovni. Prezentoval na fotografiích i slovem Lidice předválečné, obyčejné lidi, sedláky, živnostníky. A pak znovu, tentokrát na jejich konkrétních osudech po Heydrichiádě, vypálení Lidic a osudy příslušníků československého odboje - Gabčíkovců. Za nevšední prezentaci sklidil Lukáš potlesk a uznání dobrých sedmi desítek posluchačů, mezi kterými byli i odborníci na válečnou historii.

   Sobotu pak na Kvildě uvedlo položení věnce i pomníku Neznámého vojína. Dorazila Armáda České republiky - vojáci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. A spolu s příslušníky Policie ČR, záchranáři z Horské služby Šumava a členy klubů vojenské historie z Prahy, Českých Budějovic a Plzně převedli svou techniku a ukázky své činnosti.

   Vrcholem pak byly dvě rozsáhlé  ukázky z událostí z předválečného roku 1938 a poté z konce války a osvobození z roku 1945. Podvečer pak patřil odpočinku a dobré zábavě. Nechyběla ani muzika v podobě vystoupení kapely BRNKY BOYS.

Ukázka z událostí 1938:

Ukázka z událostí 1945:

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist