Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Dvacátá novodobá plavební sezóna začne v květnu neobvykle

 ŠUMAVA - 18. dubna 2017 - 14:54 - Již za měsíc bude zahájena 20. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Zahájení sezóny bude poprvé dvoudenní a bude se konat 19. a 20. května.

 Z redakční pošty: Ing. Hynek Hladík, předseda Libín-S Prachatice, z.s. a plavební ředitel

   Na úvod trochu historie. V roce 1997 byla dokončena oprava doprovodné cesty podél Schwarzenberského plavebního kanálu mezi hlavním evropským rozvodím v bývalé osadě Růžový Vrch (lokalita je v současnosti uvedena jako U Korandy), hraničním potokem Ježová/Iglbach na česko-rakouských státních hranicích a celnickou chatou na rakouském území. Opravu uhradila tehdejší rakouská organizace cestovního ruchu Tourismusverbändegemeinschaft Böhmerwald. V souvislosti s dokončením byl tenkrát dvakrát mimořádně otevřen hraniční přechod Ježová/Iglbach.

   Opravě doprovodné cesty předcházela soukromá iniciativa, díky které byl odhalen v té době ztracený a zapomenutý Schwarzenberský plavební kanál v místě křížení s Ježovou/Iglbachem, díky práci studentů Lesnické fakulty České zemědělské univerzity v Praze během jejich prázdninové praxe po prvním studijním ročníku.   Při mimořádných otevřeních státních hranic u Ježové plulo po 81 letech palivové dříví přes státní, původně ovšem zemské, hranice z Rakouska do Čech. Parta nadšenců se oblékla do oblečení, jaké se nosilo v druhém desetiletí 20. století, vzala do ruky plavební háky a plavila dříví.

   O rok později se hranice otevřely u Ježové – Iglbachu na turistickém hraničním přechodu již řádně, podobně jako na nedalekém přechodu Koranda – St. Oswald bei Haslach.

   Netrvalo dlouho a do akcí při ukázkách plavení dříví se zapojil folklorní soubor Libín-S Prachatice, který připravil hranice překračující projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Ten v sobě spojuje setkání s folklorem, setkání s plavením dřívím, setkání s lidovými řemesly, později i setkání s modlitbou u Rosenauerovy kapličky či setkání s prací uhlířů.   Během dvaceti let se do realizace projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu zapojily tisíce členů folklorních souborů z jižních Čech, Horních a Dolních Rakous a Bavorska, postupně se vytvořily party plavců z Čech i Rakouska, podívat se přišly desetitisíce diváků nejen z České republiky, Rakouska a Německa, ale i ze vzdálených koutů světa.

   Dvacátá novodobá plavební sezóna začne trochu neobvykle: V pátek 19. května 2017 bude slavnost zahájení mimo Schwarzenberský plavební kanál setkáním s folklorem na Parkánu v Prachaticích. Zatím je potvrzena účast dětského folklorního souboru Ostravička.

   V sobotu pak bude program pokračovat na Jeleních Vrších. Budou se tam vyprávět pohádky z obou stran Šumavy (u horního portálu plavebního tunelu), proběhne folklorní setkání, kterého se zúčastní soubory z jihu Čech, severu Moravy a Horních Rakous. Starosta obce Nová Pec předá představiteli hornorakouského kulturního spolku SUNNSEITN Gotthardu Wagnerovi už po kdovíkolikáté nájemné za skulpturu Strážce od prachatického sochaře Davida Svobody. A samozřejmě, letos poprvé se bude plavit dříví!

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist