Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 OBRAZEM: Velikonoce ve znamení řehtaček, receptů a pečení

 PRACHATICKO - 15. dubna 2017 - 16:31 - O Velikonocích třeba v knihovně nebo v kuchyni či na náměstí nám napsali naši čtenáři a spolupracovníci. (AKTUALIZOVÁNO!)

 Z redakční pošty

 Velikonoční závody dvojic se seniory a dobrovolníky v domově

 PRACHATICE - Velikonoční závody dvojic se uskutečnily 13. dubna v areálu Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích za velké podpory dobrovolníků a města Prachatice.

   Před vypuknutím závodů se všichni při malé rozcvičce venku (za ne zcela ideálního počasí) procvičili a vydali se nejen s archy k zapisování výsledků, ale i s dobrovolníky, kteří byli jak na stanovištích, tak také jako asistenti, průvodci, na trasu závodu.

   Několik desítek seniorů z domova se zapojilo do velikonočních závodů, kde na ně čekalo sedm zastavení – vybarvování vajíček, skládání puzzle – vajíček, zdobení vajíček určených na strom obtisky, hledání symbolů velikonoc v košíčku, třídění barevných a duhových kuliček, velikonoční kvíz, hledání rozdílů na obrázku s velikonoční tématikou.… A na závěr zavěšování vajíček, ozdobených vlastnoručně navázanými pentličkami, na strom v zahradě domova.

   V zahradě si všichni příchozí do domova a ostatní obyvatelé mohli následující týden prohlédnout strom s vajíčky, který tu vznikl historicky poprvé, a zajisté ne naposledy, a stejně tak výstavu vybarvených papírových vajíček a slepiček v chodbě na skleněné stěně. Krásná práce, ukázka spolupráce všech. Děkujeme. Podívejte se na fotografie. (Hanka RH+, foto: Karel Rabenhaupt)

 

 

 Velikonoční zvyky, recepty a pečení s Růženkou Vincikovou

 PRACHATICE - Na úterní odpoledne v tomto týdnu připravila Městská knihovna Prachatice ve spolupráci se Seniorskou občanskou společností Prachatice, z. s., a paní Růženkou Vincikovou v klubovně knihovny velikonoční pečení doprovázené povídáním o zvycích a obyčejích v období Velikonoc.

   Paní Vinciková měla připravené zajímavé povídání o šesti postních nedělích, co se mohlo a dělalo poslední pašijový týden, proč a jak se malují vajíčka a co se o Velikonocích vaří a jí. Někteří z přítomných si zavzpomínali na tradice a zvyky, které si pamatovali ze svého mládí.

   Nakonec paní Růženka všem předvedla jak se pečou jidáše, tradiční pečivo z kynutého těsta. Podle lidové pověry toto obřadní pečivo ochrání člověka před zdravotními neduhy. Zpravidla sladké pečivo má tvarem připomínat zavinutý provaz, na kterém se oběsil apoštol Jidáš poté, co zradil Ježíše a zapříčinil jeho zatčení, soud a smrt. Traduje se, že kdo si na Zelený čtvrtek před východem slunce dá jidáše s medem, upevní prý své zdraví. Všichni přítomní si domů odnesli recepty nejenom na jidáše, ale i na ostatní velikonoční pečivo a jiné velikonoční pokrmy. (Šárka Polatová, knihovnice studovny Městské knihovny Prachatice)

 

 Velikonoční program v knihovně plný jara, vajíček a pomlázek

 PRACHATICE - Středa 5. dubna byla dnem, kdy bylo oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Prachatice plné jara, vajíček a pomlázek. V dopoledních hodinách proběhl velikonoční program pro nejmenší. V Klubu maminek se paní Jaroslava Šamatová věnovala svátkům jara, zvláštní pozornost věnovala mláďátkům, která v jarních měsících přichází na svět.

   Děti hledaly po knihovně skrytá hnízdečka se slepičkami a vajíčky, která potom použily na nazdobení jarní větvičky. Své ozdobené papírové vajíčko si také každý malý návštěvník odnesl domů

   Odpoledne se konala další z Tvořivých střed se Zdenkou Lebedovou. Ani tentokrát jsme neopomněli blížící se velikonoční svátky. Děti si vyrobily ovečku, kterou mohou použít k jarní výzdobě domova. (Lucie Jiraňová, Městská knihovna Prachatice, oddělení pro děti a mládež)

 

 Ve Starých Prachaticích nezapomněli na tradiční řehtání

 STARÉ PRACHATICE  - Děti ze Starých Prachatic ani letos nezapomněly na tradici velikonočních svátků. Řehtání na Zelený čtvrtek, kdy má částečně nahradit zvuk zvonů, které odletěly do Říma, začalo úderem 12. hodiny. (Rostislav Horčica, Staré Prachatice)

 

Velikonoční tvoření mezi knihami v dílnách pro čtenáře

 PRACHATICE  - Tvůrčí dílny připravila Městská knihovna Prachatice pro své dětské čtenáře na Zelený čtvrtek. Děti si vyzkoušely tradiční velikonoční zvyky jako je pletení pomlázky z osmi proutků či pečení jidášů z kynutého těsta. Kromě toho si vyrobily velikonoční dekorace – ovečku z vajíčka a slepičku z provázků.

   Jedna památka na čtvrteční tvůrčí dílny zůstane trvale i v oddělení pro děti a mládež. Jedná se o dvě velké pestrobarevné slepice, které všichni návštěvníci vytvořili společnými silami. Každý rok na Velikonoce budou připomínat prázdninové tvoření v knihovně. (Lucie Jiraňová, Městská knihovna Prachatice)

 

 Hrkáči ve Čkyni si přišli na své, dodrželi tradici a bavili se

 ČKYNĚ - Zdravím a zasílám pár fotografií hrkáčů ze Čkyně (z rovinky). Sešlo se jich na Zelený čtvrtek 22. Počasí jim vyšlo, bylo trochu chladno, ale naštěstí  nepršelo. Byl to příjemný den. Takové přeji všem! (Bedřich Kubálek, Čkyně)

 

 Velikonoční koledování a hrkání v Bošicích byla dobrá zábavu

 BOŠICE - Hrkalo se o velikonočním týdnu i v Bošicích. Průvod vsí doprovázela velikonoční koleda. (O. Karvanová)

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist