Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Prachatice se opět za kraj uchází o titul Historické město roku

 PRACHATICE - 15. února 2017 - 23:55 - Město Prachatice, obdobně jako v předchozích sedmi letech s výjimkou loňského roku, zvítězilo v krajském kole celostátní soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, nyní za rok 2016. 

 Z redakční pošty: Ing. Antonín Jurčo, odbor stavebně správní a regionálního rozvoje, Městský úřad Prachatice

www.dre-kon.cz  

   Našimi krajskými soupeři přitom byla památkově hodnotná města Slavonice a Třeboň. Tato města uvádíme v pořadí od nejlepšího tak, jak se v krajském kole za námi umístila. Hodnocení provedla odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

   Nyní následuje celostátní hodnocení, jehož vítěz a tím nositel titulu Historické město roku 2016, bude vyhlášen v dubnu ve Španělském sále Pražského hradu u příležitosti oslav Mezinárodního dne památek a sídel.

   V České republice zmíněnou soutěž pořádá od roku 1994 Ministerstvo kultury a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, Českým národním komitétem ICOMOS a Kanceláří prezidenta republiky.

   Prachatice v soutěži celostátně dominovaly v roce 2003, kdy získaly titul Historické město roku 2002. V krajském kole naše město zvítězilo také za roky 2000, 2001, 2010, 2011, 2012, 2013 a 2014. Za rok 2010 bylo navíc nominováno na titul Historické město roku 2010. Za rok 2012 Prachatice v celostátním kole soutěže získaly Cenu odborného měsíčníku Moderní obec za promyšlenou a soustavnou péči o zachování historického rázu MPR. Za roky 2013 a 2014 v celostátním hodnocení naše město obdrželo Zvláštní uznání za soustavné vykazování vynikajících výsledků v Programu regenerace.

   V přihlášce do soutěže za rok 2016 město prezentovalo například dlouhodobou soustavnou obnovu historické podoby prostředí městské památkové rezervace i dokončenou opravu veškerých veřejných prostranství v centru. Zdůrazněny byly četné loňské stavební aktivity. Do zlepšení prostředí historického centra našeho města bylo v uplynulém roce investováno městem i dalšími soukromými vlastníky památek celkem cca 23 miliónů korun.

   Významnými aspekty přihlášky byly rovněž pestrý společenský život v historickém centru, propagace města a jeho památek a také ucelenost uskutečňovaných zásahů bez vybočování jednotlivých realizací z kontextu celkového působení centra města.

   Šesté vítězství v krajském kole soutěže v sedmi po sobě následujících letech je pro Prachatice velkým úspěchem, zejména pak s přihlédnutím k silným soupeřům v jednotlivých letech, ke kterým patřila například také města Jindřichův Hradec a Český Krumlov, památka UNESCO.

   Vedle opětovného zviditelnění Prachatic v celostátním měřítku přináší například finanční prémii 100 tisíc korun určenou pro obnovu kulturních památek ve městě. Na úseku péče o památky se také jedná o potvrzení kvality vykonávané práce, vzešlé od odborníků v oboru.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist