Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Šumava zve do bílé stopy, ale vyplatí se dodržovat pravidla

 ŠUMAVA - 21. ledna 2017 - 9:35 - Dostatek sněhu, mrazivé počasí a upravené stopy – právě taková lákadla v současné době nabízí Šumava. Milovníci běžeckého lyžování i krásné zimní přírody si přijdou na své na celém území národního parku a chráněné krajinné oblasti.  

 Z redakční pošty: Jan Dvořák, tiskový mluvčí, Správa NP Šumava

www.dre-kon.cz  

   Takové lyžařské podmínky, jaké v současnosti na Šumavě panují, tu několik let nebyly. Sněhu je dostatek, mrazivé počasí zaručuje jeho vysokou kvalitu a díky obcím, které stopy upravují, je radost vyrazit na Šumavu na běžky. Navíc si člověk prožije nefalšovanou, doslova pohádkovou zimu. 

   Ale přesto, že se obce snaží několikrát týdně upravit stopy v maximálním možném rozsahu, aby běžkaři měli nejlepší možný komfort, dochází k jejich ničení neukázněnými lyžaři nebo pěšími turisty.

   Jedním z nejčastějších prohřešků proti pravidlům chování v běžecké stopě je pohyb psů, které do stopy pouštějí i samotní lyžaři. Dále pak dochází k ničení běžeckých stop bruslením, kde pro to nejsou podmínky, nebo rozbití stop pěšími turisty, skialpinisty nebo lidmi, kteří vyrazili na sněžnicích.

   Úprava stop vyjde ročně na milióny korun. Jen Správa Národního parku Šumava přispívá před každou sezónou mnoha sty tisíci korunami na předsezónní úpravy. Bohužel objem peněz na zajištění zimní sezóny od samotných běžkařů, kteří mohou přispívat pomocí dárcovských SMS, je ročně v řádech několika tisíců korun. Část je pak financována z výběru parkovného na parkovištích obcí a velký díl tak zůstává na obcích, které platí úpravu stop ze svých rozpočtů,“ připomíná Jan Dvořák.

   Vedle toho by měli návštěvníci mít na paměti i svojí bezpečnost. Platí, že své cesty po Šumavě by si měli všichni návštěvníci pečlivě naplánovat předem. Měli by se dostatečně a dobře obléci a vždy počítat i s variantou zhoršení počasí, pohybovat se po horách minimálně ve dvou, lepší je ale ve skupince tří lidí a vždy někoho informovat o tom, kam mají namířeno a alespoň přibližnou dobu návratu. Vždy mít při sobě nabitý mobilní telefon, a to v nějaké teplé kapse pod bundou, aby baterie vydržela co nejdéle.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist