Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Informační panel o stezkách svobody u Dolního Cazova

 ŠUMAVA - 14. září 2016 - 18:18 - Okolí obce České Žleby je oblastí tzv. jižní Šumavy, které bylo především v letech 1948 - 1950 nejčastěji využíváno k ilegálním přechodům československých hranic do Bavorska osobami pronásledovanými po Únoru 1948 komunistickým režimem. Nejpoužívanější stezka svobody vedla od Milešic lesní cestou mezi Bobíkem a Boubínem k Lenoře a po překročení Teplé Vltavy dále Radvanovickým polesím kolem Dolního Cazova do bavorské osady Schnellenzipf.

 Z redakční pošty: Pavel Moc

www.dre-kon.cz  

   Druhá stezka, používaná především bratry Hasilovými, vedla po přebrodění Teplé Vltavy u Soumarského mostu kolem osady Dobrá a po překročení silnice pod Českými Žleby okrajem osady Radvanovice na louky mezi Horní a Dolní Cazov a po okrajích lesů a kolem kamenných valů dolů přes hraniční Mechový potok do lesa v blízkosti Schnellenzipfu.

Jaroslav Petrovič (vlevo) a Jaroslav Hasil u informačního panelu.

   Tyto přechody byly převážně uskutečňovány za pomoci převaděčů a tzv. agentů-chodců. Mezi nejznámější převaděče patřili Jan Petrovič z Milešic, Josef Důra ze Dvorů a Jan Rachač z Prachatic. Nejznámějšími agenty-chodci, kteří požívali tyto stezky, byli bratři Josef a Bohumil Hasilovi ze Zábrdí a českobudějovičtí rodáci Josef Ludvík, Jan Mašek a Jaroslav Kaska.

Louka u Dolního Cazova, kde byl v noci 13.9.1950 smrtelně postřelen Bohumil Hasil.

   Tito všichni převedli do svobodného světa desítky svých spoluobčanů a mnohým z nich tím zachránili život. Bohumil Hasil byl 400 metrů od státní hranice, v blízkosti bývalé osady Dolní Cazov, na louce u lesa cca 100 metrů pod současnou cyklostezkou ze Strážného na Mlaku, v noci 13. 9. 1950 zasažen 9 střelami příslušníků PS SNB do nohou a smrtelnou do boku a na následky těchto zranění v brzkých ranních hodinách dne 14. 9. 1950 zemřel.

   Josef Ludvík byl dne 30. 5. 1951 dopaden strážci hranic, následně odsouzen k trestu smrti a dne 8. 7. 1952 oběšen. Jan Mašek a Jaroslav Kaska byli po dopadení odsouzeni k doživotním trestům, k dlouhodobým trestům odnětí svobody byli odsouzeni komunistickými soudy i Josef Důra (16 roků vězení) a Jan Rachač (10 roků vězení). Janu Petrovičovi se podařilo utéct s manželkou do zahraničí a svůj život dožili v Austrálii. Josef Hasil dosud žije v americkém Chicagu.

   K připomenutí činnosti těchto převaděčů a agentů-chodců a k seznámení široké veřejnosti s používanými stezkami svobody v okolí Českých Žlebů byl skupinou amatérských badatelů za součinnosti Národního parku Šumava v neděli 11. září 2016 instalován informační panel, který je umístěn u cyklostezky vedoucí ze Strážného na Mlaku v blízkosti bývalého Dolního Cazova. Instalaci panelu byl přítomen pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Mallota a dále příbuzní bývalých převaděčů a agentů-chodců, a to Jaroslav Petrovič (77 let), syn Jana Petroviče, a dále Jaroslav Hasil (68 let), synovec Josefa a Bohumila Hasila.

   Jaroslav Petrovič se se svými rodiči poté, co byli nuceni před zatčením v únoru 1949 uprchnout do Německa, již nikdy nesetkal. Rodiče Jaroslava Hasila byli zatčeni 7. prosince 1949 a za pomoc a ukrývání Josefa Hasila v červenci 1950 odsouzeni k dlouholetým trestům těžkého žaláře, otec Antonín Hasil k 22 letům, matka Anna Hasilová k 15 rokům. Tehdy roční Jaroslav byl dlouhá léta vychováván babičkou a příbuznými. Se svým otcem se uviděl až ve svých 11 letech.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist