Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 OBRAZEM: Mladým osadníkům se dařilo v rýžování zlata

 STARÉ PRACHATICE - 29. srpna 2016 - 9:22 - Tak jako někdo chodí na houby či sbírá brouky, skupinka osadníků ze Starých Prachatic a Ostrova s dětmi čas od času vyrazí někam na potok a čas zde strávený naplňuje prožíváním zlaté horečky. V této kratochvíli se pořádají i závody, tak proč se jich neúčastnit. První akcí byl 24. ročník rýžování zlata na Otavě u Kestřan, jež se koná první srpnovou sobotu.

 Z redakční pošty: Bohumil Toms

www.dre-kon.cz  

   Zde se rýžuje přímo z řeky, kdy závodník po dobu 15ti minut se snaží prorýžovat co nejvíc říčního sedimentu s obsahem drobounkých zlatinek, ty v časovém limitu nalepit na kartičku a předat porotě. Někdy se musí počítat i pod mikroskopem, jak je zlato drobounké.

   Na soutěži v Kestřanech jsou vyhlášeny kategorie Děti, Amatéři (v podstatě kolemjdoucí) a Profi“ (něco o zlatě ví). Kategorie Děti, tak ta je doménou osadnických děcek – 1. místo Ondra Talafous, 2. místo Katka Tomsová, 3. místo Klára Tomsová. Kategorie Amatéři dá se říci, že je taktéž pod taktovkou osadníků. První místo v této kategorii obsadil Karel Talafous, třetí získal Jarda Šverák. Tito osadníci budou mít tu čest, pokud příští rok dorazí, pustit se v rýžování zlata do křížku se zkušenějšími rýžovníky v kategorii Profi, kde se stále nedaří. 

   Ve dnech 19. až 21. srpna se konalo Mistrovství ČR + SR v rýžování zlata ve Zlatých Horách v Jeseníkách, kam vyrazila zkušenější skupinka osadnických zlatokopů. Na této soutěži se rýžuje dle pravidel Světové zlatokopecké asociace – zlato ve velikosti 0,5 mm – 1,5 mm se „očkuje“ do kýblu s pískem /cca 10 litrů písku/ a v limitu 15 minut zlato vyrýžovat a dát do ampulky. Počet přidaných zlatinek závodníci v jednotlivých kolech neznají. Osadníci obsadili kategorii Děti (od 0 – 12 let), kategorii Junoři ( 12 – 16 let), kategorii Klasická pánev (což je rýžovací miska konického tvaru šíře  max. 50 cm a hloubky 15 cm, standardně využívána při prospekci na zlato v ČR) a kategorii Profi.

   V kategorii Děti obsadila v silné konkurenci Káťa Tomsová druhé místo, letos se věkem s touto kategorií loučí a přestupuje k Juniorům. Tuto kategorii si zde letos také poprvé vyzkoušela. Ale ani ostatní umístění nebylo k zahození – v Dětech se ve finále snažila Klára Tomsová, v kategorii Klasická pánev se snažil "učitel" všech výše uvedených.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist