Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 

 Za rysem Davidem do Návštěvnického centra NPŠ na Kvildě 

 VIMPERK, KVILDA - 17. srpna 2016 - 8:29 - Návštěvnické centrum Kvilda, kde je možné se velmi blízce seznámit s jeleny, má od úterka 16. srpna nový přírodní výběh, ve kterém žije rys. Jedná se o samce, který byl před čtyřmi lety sražen automobilem a po dlouhé, zcela mimořádně náročné léčbě zůstal v Ekologickém centru – Stanici pro handicapovaná zvířata v Klášterci.  

 Z redakční pošty: Jan Dvořák, tiskový mluvčí, Správa NP Šumava, foto: Štěpán Rozenkranc

www.dre-kon.cz  

   "V Klášterci měl rys David, jak jsme mu my i veřejnost začali říkat, vše potřebné. Veškerou péči i výběh, jenž splňoval potřeby pro daný druh. Přesto jsme pro něj stále hledali možnosti, jak mu jeho životní prostor lepšit. Nakonec se naskytla příležitost mu zřídit přírodní výběh v návštěvnickém centru na Kvildě, který se s prostory záchranné stanice nedá srovnávat," vysvětlil náměstek ředitele Národního parku Šumava Miloš Juha.   Přesto, že se jedná o původně divoké zvíře, dostal se rysí samec do Klášterce jako čtyřměsíční mládě. Jeho léčba byla natolik náročná, především časově, že už nebyla možnost jej vypustit zpět do přírody.   "Rys měl těžká zranění zadních končetin. Veterináři museli využít šrouby, dráty a kovové prvky, aby je dali dohromady. Pak musel prodělat další operace, při kterých mu šrouby byly vyndány, i když už ne všechny. Celá léčba trvala přibližně čtyři měsíce a navíc, v době kdy byl přijat do stanice, byl malým, nesamostatným kotětem, v tu chvíli zcela odkázaným na lidskou péči. Musel být krmen a bohužel, za tu dobu si zvykl na lidi, takže jeho vypuštění zpět do přírody by pro něj bylo velkým rizikem. Pravděpodobně by nakonec uhynul," připomněla pracovnice Stanice pro hendikepovaná zvířata Klášterec Kristýna Falková Davidům zvířecí osud.

   V areálu Návštěvnického centra Kvilda byl pro něj letos vybudován areál o rozloze téměř půl hektaru, kde ho budou moci pozorovat návštěvníci přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny. Ta obsahuje i kotce a malý separační výběh.   "Je to velmi příjemné místo, kde si bude David užívat přirozeného lesního prostředí. Pro návštěvníky jsme u výběhu postavili pozorovatelnu, ze které je možné sledovat celý areál, takže by neměl být problém rysa zahlédnout. Zpočátku bude určitě zkoumat nové prostředí, ukrývat se a bude si zvykat na více lidí, než kteří ho navštěvovali v Klášterci. Přál bych si, aby byl ten přechod příjemný a to hlavně pro Davida," doplnil Miloš Juha.

   Vybudování výběhu pro rysa včetně pozorovatelny vyšlo na čtyři miliony korun. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8:30 do 16:30 hodin.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist