Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Na návštěvě v Dolních Břežanech jsme viděli jak na to

 PRACHATICE - 7. června 2018 - 9:25 - S potěšením jsem přijal nabídku Jakuba Nepustila zúčastnit se tematické poznávací návštěvy malé obce nedaleko od Prahy, Dolních Břežan.

 Miroslav Lorenc, Prachatice

    www.dre-kon.cz

   Pan starosta Ing. Věslav Michalík přijal menší skupinku z Prachatic a starostu ze Strunkovic nad Blanicí na prostorném, urbanisticky citlivě vyřešeném náměstí, kde si původní stará výstavba (radnice, kostel a rodinné domky) nijak nevadí s moderními komplexy budov.   Historii a pozdější proměnu malého městečka (1500 obyvatel v r. 2002) hodně ovlivnila krátká vzdálenost k Praze. V současnosti vyřešilo vedení města velký zájem o bydlení v Dolních Břežanech šalamounsky. Pro všechny developery a zájemce o stavební parcely určila radnice v uzemním plánu plochu k těmto účelům vhodnou a vše v kontextu se strategickým plánováním omezila do určitého data. Dnes mají Dolní Břežany 4000 obyvatel a další zájemci o bydlení si tu budou muset počkat s přidělením stavebních parcel do roku 2028.   Z náměstí jsme se vydali asi na dvouhodinovou procházku, při které nám pan starosta přiblížil a popsal, jak tento, pro mě malý zázrak, vznikl. Nadčasová sportovní hala (400 milionů), právě tam probíhala soutěž v moderní gymnastice, bytový komplex s podzemním parkováním pro rezidenty a obchůdky se službami, základní škola s nadstandardní jídelnou, nová mateřská školka, fotbalové travnaté a víceúčelové hřiště s umělým povrchem, kde probíhal turnaj žáků ve fotbale. Citlivá ruka architekta byla znát zvláště při procházení místním parkem, kde sousedí bytový dům s rybníčkem a nenápadně umístěnou čističkou odpadních vod, která nešla umístit jinam.

   Nevěřícně jsem kroutil hlavou, když pan starosta Michalík skromně dodal, že vše, co v Dolních Břežanech vidíme, se podařilo za 18 let.   A ještě jeden postřeh. Výstavbu ZTV (základní technické vybavení pro výstavbu rodinných domů a bytů) má pod kontrolou vedení města s architektem. Město vypíše výběrové řízení na zhotovení ZTV, po jeho dokončení kompletně vybavené stavební parcely včetně komunikací a veřejného osvětlení předá investor městu. V dohodě města s developerem je podmínka, že developer odvede určité procento ze zisku (například v D. Břežanech je to 380 tisíc korun). Hlavním komunikátorem je městský architekt.

   Finance řeší v Dolních Břežanech hlavně přes dotace - 75 %, a zbytek doplácí město. Dotace má na starosti jeden člověk (místostarosta).

   Neuvěřitelné, ale faktické. Starosta začínal s rozpočtem 150 milionů a v současnosti to jsou 2 miliardy, o které zvýšil cenu města.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist