Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Finance Prachatic. Míří k problémům či lepším časům?

 PRACHATICE - 11. března 2018 - 10:05 - Město Prachatice za poslední čtyři roky, kromě jiných aktivit, nechalo vypracovat projektové dokumentace na níže uvedené projekty. Všechny mají podporu v zastupitelstvu formou usnesení - některé jsou v přípravě v rámci schváleného rozpočtu, jiné se plánuje již realizovat - modernizace bazénu.

 Robert Zeman, zastupitel Města Prachatic

    www.dre-kon.cz

   Nebudu na tomto místě hodnotit, zda jde o projekty smysluplné nebo ne. Předmětem úvahy je obyčejné financování.

   Město má na tento rok na investice - na vše! - cca 35 mil. Kč. K tomu ve strožoku (na účtech - rezervu) cca 70 mil. Kč. A dluhy cca 17 mil. Kč. Ty se budou snižovat postupně tak, že v roce 2022 by měly být doplaceny kompletně.

   Vždy jsme říkali, že minimum je mít v rezervě 30 mil. na účtech, abychom měli na financování provozu a něco našetřeno.   Počítejte se mnou:

   Máme k dispozici tedy 40 milionů z rezervy a k té si půjčíme na modernizaci bazénu (pozor, jen na část, nevznikne slibovaný akvapark) 85 milionů korun, pokud to zastupitelstvo schválí. Rada města to schválila.

   Potom od roku 2019 ale začneme splácet dalších cca 10 - 15 mil. ročně - splátky 85 mil. úvěru. Disponibilní finanční rezerva je vyčerpaná. Tedy příští roky zbyde na volné investice vlastních jen cca 25 milionů... Na veškeré možné potřeby - vodu, kanalizaci, silnice, opravy škol a cokoliv jiného.

   A takhle mohu pokračovat. Za chvíli - pár let - se dostanete na skutečnost, že město nebude mít žádnou rezervu, ale bude se zadlužovat a zadlužovat, což nejde do nekonečna.

   Na financování projektů za půl miliardy korun zkrátka nemáme ani své peníze, ani si tolik nemůžeme půjčit, pokud nemáme spáchat finanční harakiri.

   Proto je většina uvedených projektů z finančních důvodů nerealizovatelná, především rekonstrukce Malého náměstí, přemístění knihovny, rekonstrukce letního kina a také dokončení rekonstrukce veřejného bazénu, aby opravdu vzniknul slibovaný akvapark, nikoliv jeho v podstatě nedokončené torzo bez solného světa, víceúčelového bazénu a tobogánů. A to platí hned v případě, že si půjčíme "jen" zmiňovaných 85 milionů korun a vyčerpáme rezervu na nejnižší ještě přijatelnou hranici.

   Potom se naskýtá otázka, proč se v podstatě vyplýtvaly miliony korun, doslova a do písmene vyhodily za zbytečnou projektovou dokumentaci. Pokud by takhle pracoval běžný občan, zaměstnanec, dostal by vzniklou škodu k náhradě a hodinovou výpověď k tomu.

   Není to dobrá práce, není to ani odpovědné vůči velmi blízké budoucnosti i horizontům našich dětí, které dnes nevidíme.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist