Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 KOMENTÁŘ: Jan Bauer poslancem, kdo může být starostou?

 PRACHATICE - 28. října 2017 - 10:50 - Je po volbách a před volbami! Je po volbách do poslanecké sněmovny a je zhruba rok před volbami do prachatického zastupitelstva. Poslanecké volby přitom přinesly několik otázek, které se týkají především ODS a prachatické komunální politiky. A je tak na čase odstartovat předvolební úvahy - kdo může a měl by být novým starostou Prachatic?

 Text: Tomáš Přibyl

    www.dre-kon.cz

   Jasným vzkazem poslaneckých voleb do Prachatic je, že Jan Bauer se stal opět poslancem. Už počtvrté. To vyvolává rok před komunálními volbami otázky především pro prachatickou ODS. A ta hlavní zní - koho postaví jako kandidáta na starostu?

   Jan Bauer je momentálně jediný, kdo je schopen se postavit současnému starostovi Martinu Malému a porazit ho nebo alespoň jeho voličskou přízeň značně oslabit. Má za sebou mnohem větší úspěchy z doby, kdy vedl město on a také mnohem více zkušeností.

   Jenže Jan Bauer už je krajským zastupitelem a nyní i poslancem. Zvolí ho voliči do další funkce? Je možné tyto funkce zvládat všechny? Je taková kumulace funkcí správná? Navíc už tu situace, kdy Jan Bauer poslancem a starostou byl, byla, a místní ODS to přineslo jen propad voličské přízně.

   Je tedy zjevné, že si bude muset vybrat. Jak on, tak jeho ODS. Vzdá se mandátu ve sněmovně a pokusí se znovu vyhrát prachatické komunální volby? To by bylo velké a silné gesto. A pokud ne, koho jiného může prachatická ODS nabídnout na post starosty? Rozhodnout a představit ho by měla rychle, aby měl co nejvíce času na to, dostat se do povědomí voličů.

   Co by měla prachatická ODS také zvážit, je to, zda daruje Martinu Malému další volební období v čele města. ODS už totiž současnému starostovi darovala post místostarosty a pak i starosty. Martin Malý se jí odvděčil tím, že ji v dobách, kdy se potýkala s velkými vnitřními problémy a ztrátou voličů, opustil. Daruje mu ODS další čtyři roky v čele města tím, že postaví kandidáta, který nebude mít šanci uspět?

   Jan Bauer má přitom k porážce Martina Malého ideální podmínky. Je ve vrcholném politickém věku osmačtyřiceti let. Usedne počtvrté ve sněmovně, je krajským zastupitelem, v prachatické komunální politice působí zhruba dvacet let a srovnatelně se v ní vyzná jen Robert Zeman. Politika se přitom čím dál tím více ukazuje jako řemeslo pro zkušené a ne pro amatéry slibující hory doly. Jana Bauera se navíc ani nedotkl žádný z politických skandálů, kterými si jeho ODS prošla.

   Těžit také může z toho, do jaké situace zavedli prachatickou komunální politiku Martin Malý a Robert Zeman. Jejich vzájemná nesnášenlivost ovlivňuje rozhodování zastupitelstva naprosto nepřiměřeným způsobem. Existují sice chvilky, kdy se shodnou, ale hlavní směry jejich politiky jsou nedat tomu druhému za pravdu.

   Robert Zeman nemůže strávit pocit, že mu Martin Malý ukradl práci, kterou jako místostarosta odvedl v minulém volebním období. A Martin Malý se neumí smířit s tím, že je to v podstatě pravda a úspěchy, díky kterým vyhrál poslední volby, odpracoval skutečně Robert Zeman. A tak se oba snaží veřejnosti předvést, že ten druhý své práci nerozumí a nemá na ni schopnosti. Takový bratrovražedný (jsou příbuzní) boj, je likvidační hlavě pro město a musí skončit.

   Jan Bauer také narozdíl od řady ostatních zastupitelů v Prachaticích může nabídnout to, že je inteligentní a schopný člověk. Městu se pod jeho vedením dařilo, mělo energii a směr. Nebyl na to sám a ne vše se povedlo, když třeba pokus o rozdělení ZŠ Zlatá stezka byl velkou chybou. Také Hulák se příliš nepodařil a zdražování nájmů vyvolalo velkou nevoli, ale přesto platí, že takovými úspěchy v čele města se nikdo jiný v Prachaticích pochlubit nemůže.

   Na druhou stranu v oblasti schopností, energie a tahu na branku má v zastupitelstvu jednu spící konkurenci, která by se mohla zamyslet nad tím, jestli stát v pozadí, anebo se pokusit udělat pro své město víc. Je jí ředitelka ZŠ Zlatá stezka Lenka Králová. To, jakým způsobem vzala do ruky řízení školy, která stála na pokraji uzavření, a udělala z ní fungující instituci na vysoké úrovni, je úctyhodný úspěch, který by voliči neměli přehlížet.

   Velkou otázkou také je, jestli je současná koalice Nezávislých a ČSSD schopna vyhrát i další volby. Zatím se zdá, že dělá vše proto, aby se tak nestalo. Z velkých plánů koalice se po třech letech jejího řízení města nekoná nic - letní kino, sjezdovka, Štěpánčin park, Malé náměstí? Ze všeho zůstaly jen hezké obrázky studií. V příštím roce se tyto projekty také nepohnou, protože koalice se rozhodla soustředit se na jiné věci. Opustila vlastní plány a řešit bude jen problémy, které přinesl život. A to ještě dosti problematickým způsobem.

   Koalice chystá přestavbu plaveckého bazénu, kterou vyvolal akutní požadavek na rekonstrukci třicet let starého technického zázemí. Bazén si opravu zaslouží, ale koalice se rozhodla z něj při té příležitosti udělat zábavní akvacentum, za které by se nemusela stydět velká města. Problém ale je, že Prachatice jsou pouze desetitisícové město a jen první etapa má stát 100 000 000 korun a celkem pak přestavba má vyjít až na 180 000 000 korun. To je pro město naší velikosti megalomanský projekt, který navíc bude prodělečný a ročně bude stát další miliony korun. Nemělo by tak jít o předvolební dárek voličům, ale bazén by se měl stát jednou z hlavních otázek předvolební kampaně. Jak rozsáhlou přestavbu a rozšíření si mohou Prachatice dovolit?

   Dojít má také konečně k přestěhování střelnice. V  minulém volebním období bylo rozhodnuto, že se bude stěhovat k výpadovce na Volary zhruba kilometr za město a stát by to mělo zhruba sedm miliónů korun. Toto vedení města tři roky dojednávalo, že se bude stěhovat do průmyslové zóny jen pár set metrů od Lázní, pár set metrů od zahrádkářské kolonie a k inline dráze a turistické trase na Leptáč. Náklady na stavbu mají být přitom trojnásobné. Jenže minulé řešení prosadil jako tehdejší místostarosta Robert Zeman a tak se hledalo nové, i když s tím původním nebyl žádný legislativní problém.

   Tato koalice si také zadělala na růst své konkurence v mladé generaci. Chování vedení města v otázce Kralovy vily u nádraží se dá označit jako házení klacků pod nohy mládí. A lidé, kteří chtěli vilu oživit, sice zatím stojí mimo prachatickou politiku, ale schopnosti, nápady a energii na to, aby měli především mladším voličům co nabídnout, mají. Navíc Prachatice by potřebovaly, aby do zastupitelstva a řízení města zamířila mladá generace. Dvacet let se tu na vedení města podílí v podstatě stále stejní lidé a bez ohledu na jejich úspěchy a zkušenosti město potřebuje čerstvou krev, jinak se z něj stane skanzen.

   V neposlední řadě se může pokusit o získání postu starosty i sdružení PRO Prachatice. Pokud nechá nešťastné snahy ukázat, že Martin Malý je hloupý, zlý a neschopný, a nabídne pozitivní program, může se mu to podařit. Schopnosti by na to v tomto sdružení byly.

   Co se sebou dál se musí ptát také prachatická levice v čele s ČSSD. Její působení v koalici vypadá, jako by prodala svůj kompletní program za funkci místostarosty a za místa v radě. Takto míří do propadliště dějin.

   Zhruba rok před volbami je to mnoho otázek pro voliče, ale také pro sdružení a strany v Prachaticích. Rok ale není v životě města vůbec dlouhá doba a předvolební startovní výstřel tak zazněl...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist