Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Konec války je zdravé stále připomínat, i obě armády

 ČKYNĚ - 11. května 2017 - 11:22 - Pieta ve Čkyni (psal jsem o ní na jiném místě tohoto listu) by měla připomenout nejen osvobození obce Americkou armádou, ale i 72. výročí od konce války a osvobození celého českého území Sovětskou a Americkou armádou. V posledních letech se často zmiňuje pouze Americká armáda.  

 Petr Martan, Čkyně

    www.dre-kon.cz

   Soudobý nevděk za osvobození od nacizmu Rudou armádou ze států bývalého SSSR je urážka duchovní podstaty 8 700 000 padlých vojáků - také za naši svobodu. Je to neúcta pro 144 000 vojáků z tehdejšího Sovětského svazu, kteří položili životy na území Československa. Bez nich by nebylo ani osvobození Čkyně Americkou armádou (ta měla 116 padlých vojáků na území Čech). Nositeli onoho nevděku jsou často euro-multikulturalisté kolem nás.

   Setkání ke květnovým událostem je místem pro udržování paměti národa. Nelze však přepisovat dějiny jako se dělo za komunismu. Do roce 1989 jsme si každoročně ve Čkyni připomínali osvobození Čkyně Rudou armádou, o té americké se nemluvilo. Dnes na většině území Česka se mlčí, nebo je to obdobné jako tehdy - ale obráceně. Nepřepisujme opět dějiny a udržujme paměť národa.

   Paměť národa spoluvytváří cennou vlastnost - vlastenectví. K ochraně vlasti a národa je potřeba osobního veřejného nasazení. Právě o tom je připomínání českého národa za dobu německé nadvlády. Kdyby nebylo českých vlastenců, byli bychom součástí Německa či vysídleni dle plánů nacistů někam za Ural. Udržování historické paměti je významné právě dnes, kdy je národní uvědomění zpochybňováno. Naše národní identita je zeslabována multikulturní politikou Evropské unie. Být vědomým nositelem paměti národa a vlastencem musí zůstat cennou občanskou vlastností a ne nacionalismem.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist