Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Okresní knihovna - kam s ní? Řešení zajímá více lidí

 PRACHATICE - 2. května 2017 - 14:46 - Tímto článkem bych chtěl reagovat na zprávu, že město plánuje přesun okresní knihovny do Národního domu.

 Karel Kadlec, Prachatice

    www.dre-kon.cz

   To je jistě chvályhodné, neboť na tom, že si tato instituce zaslouží a hlavně potřebuje nové prostory, které by odpovídaly 21. století, se asi shodneme všichni. V tomto směru naší radnici fandím. Za problém však považuji právě výše uvedené řešení.

   Přemístit knihovnu z jednoho starého a nevyhovujícího domu do druhého považuji za mrhání penězi. Jistě bude v novém působišti trochu více místa a zřejmě i uspořádání bude praktičtější (alespoň doufám), ale stále je to vytloukání klínu klínem. Jen projekt a úprava budovy vč. bezbariérovosti bude stát spoustu peněz, ale na tom, že jde o historickou budovu, která nemá šanci odpovídat moderním trendům, se přitom nic nezmění. Pochybuji, že tam bude dostatek místa nejen na knihy, depozitář a kanceláře, ale i na přednáškové sály, či prostory k jiným aktivitám, které knihovna organizuje. Zde jde v podstatě jen o provizorní řešení a je téměř jisté, že za pět, šest let se bude problém knihovny řešit znovu, s tím, že peníze použité na úpravy Národního domu byly de facto vyhozeny zbytečně.

   Přitom má vedení města hned dvě jiné možnosti. Ty jsou sice nákladnější, ale umístění knihovny by vyřešily jednou provždy. Prvním je stavba budovy nové (nebo jen přestavba staré?) na místě bývalé hasičárny. Projekt je už hotový (a rozhodně nebyl zadarmo) a jistě odpovídá všem moderním požadavkům na tuto instituci.

   Druhým řešením je koupě budovy bývalé České spořitelny a její úprava na knihovnu. Toto považuji za nejlepší variantu. Cena je, pokud mám správné informace, 16 milionů, což je při porovnání s částkami za podobné nemovitosti více než přijatelné. Samozřejmě by další peníze spolkla nutná rekonstrukce a také úprava budovy, ale za to by mělo město důstojnou a moderní knihovnu. Jako bonus by navíc ve volných prostorách mohly sídlit i další městské organizace a spolky, které jsou v současnosti rozstrkané po všech koutech a náklady na provoz (údržba, topení apod.) jejich často nevyhovujících „sídel“ stojí také spoustu zbytečných peněz.

   Nejsem ani ekonom, ani městský zastupitel a celý problém je možná trochu složitější, než se zdá na první pohled. Jestli ano, byl bych rád, kdyby na tento článek reagoval někdo z odpovědných a celou situaci vysvětlil z pohledu vedení města. Myslím, že nejsem sám, koho tato záležitost zajímá.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist