Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Rozcestník nesvědčí ani fotografům. Což ho přemístit?

 PRACHATICE - 11. dubna 2017 - 11:30 - V dnešní zrychlené době, kdy jsme vyměnili psa, jako nejlepšího přítele člověka, za auto, se není čemu divit, že nám někdy unikají zdánlivé maličkosti, kterých si nemůžeme při jízdě autem ani náhodou všimnout.

 Miroslav Lorenc, Prachatice, snímky autor

    www.dre-kon.cz

   Do práce i z práce chodím pěšky a snažím se trasu z práce domů obměňovat. Vždy, když procházím v Hradební ulici kolem skulptury "Vícevýznamového znamení se soklem" od Otty Herberta Hajeka, tak přemýšlím, co asi tento monument znamená? Bohužel, vidím neutěšené okolí kolem skulptury a informační tabulka s údaji, kdy tam bylo dílo umístěno, od koho je a jakou představu měl o svém díle autor, chybí.

   Pátral jsem dál, co vlastně znamená abstraktní umění a v encyklopedii jsem byl odkázán na nefigurativní umění. Cituji: Nefigurativní umění - představitelé nefigurativního umění vycházeli z předpokladu (formulovaného v roce 1910 V. Kandinským), že obraz může vyvolat umělecký zážitek i bez předmětu, pouze sestavou barevných skvrn, ploch a čar (V. Kandinský, F. Kupka).

   Otto Herbert Hajek, narozen v roce 1927 na Nových Hutích, světoznámý umělec a od roku 1998 čestný občan Prachatic, věnoval rozsáhlé dílo (sochy, obrazy) městu Prachatice. Mě osobně nejvíce zaujala bronzová socha člověka, citlivě umístěná u hradeb, a význam lidskosti dokreslující tvar srdce z popínavého břečťanu. V životopisu O. H. Hajeka se dočtete, že 12. 9. 1998 předal městu Prachatice profesor Hajek sochu "Městské znamení", která se stala významným solitérem a její umístění před prachatickým gymnáziem pak výmluvným symbolem. Tady mé informace končí.

   Přiznám se, že na historicky exponovaném místě v Hradební ulici poblíž hradeb a staré bašty, si dovedu představit jinou sochu. Často si turisté fotí z pohledu od starých kasáren hradby, baštu a kostel sv. Jakuba a velice pracně se vyhýbají skulptuře od O. H. Hajeka.

   Možná, kdyby okolí odpovídalo záměru díla a informativní tabulka by napověděla, co se vlastně skrývá za tímto uměleckým dílem, bylo by veřejností lépe chápáno a vnímáno.

   Představivost u abstraktního umění není nijak a ničím omezena. Každý v díle abstraktních umělců vidí "to své". Já vidím v díle O. H. Hajeka, které daroval městu, "Rozcestník", a proto bych přemístil tuto skulpturu buď na křižovatku pod budovou registru vozidel anebo na kruhový objezd směr Husinecká přehrada, Vimperk a také Nové Hutě (kde se autor narodil).

   Potěší mě vyjádření občanů a názory na umístění tohoto "Vícevýznamového znamení se soklem" od Otty Herberta Hajeka.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist