Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Za Miloslavem kardinálem Vlkem, přítelem lidí tohoto regionu

 PRACHATICE - 19. března 2017 - 20:21 - I když se to vzhledem k nezadržitelnému vývoji událostí dalo čekat každým dnem, přece ta smutná zpráva o úmrtí Miloslava kardinála Vlka v sobotu 18. března člověka zaskočila. Po těžké nemoci odešel v 84 letech na věčnost duchovní a člověk, který byl velkým přítelem lidí i z našeho regionu.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl, vydavatel PRACHATICKOnews.cz

    www.dre-kon.cz

   Všechna životopisná data kardinála Miloslava Vlka si můžete přečíst na internetu, vyslechnout v televizi, najít v novinách. Já si připomínám některé chvilky z našich občasných setkání, dalo by se říci pracovních - on v "montérkách" neboli předepsaném rouchu, já s fotoaparátem na krku nebo u oka. V Husinci na Husových oslavám jsme se přímo v Husově světničce smluvili, že moje maminka Anastásie, která byla z Vlksic, zatímco Miloslav Vlk z Líšnice, chodila do stejné školy v Chyškách jako on. Jen o pár let dřív.

   Tenkrát v Husinci byl v plném proudu zápas za církevní restituce, jehož byl kardinál Vlk protagonistou, a zrovna to na úspěch jeho snažení moc nevypadalo. Byl ale v dobré náladě a nic nevzdával. Jako tolikrát ve svém životě.  

   Když musel z trestu uděleného stranou a vládou odejít z místa tajemníka českobudějovické diecéze do Lažišť, to bylo začátkem sedmdesátých let, potkala ho tam jedna moje dobrá známá. "To je tak krásný chlap, ten kdyby mě chtěl, tak mne má," svěřila se mi tenkrát tahle slušná paní. Vlk měl ale jiné starosti.

   Nevídal jsem ho často, ale často jsem o něm slyšel nebo si o něm povídal s doktorem Václavem Starým, emeritním ředitelem Státního okresního archivu v Prachaticích, který v této funkci působil 34 let. S Mílou Vlkem, jak mu říkal, byli totiž spolužáci a studovali spolu na vysoké škole archivnictví.

   Byli oba psavci, tak si také od školy stále průběžně psali. Třeba jen korespoďák - pro ty mladší - korespondenční lístek s natištěnou levnou známkou, bez obrázku na zadní straně. Václav Starý mi takové ukazoval. Všiml jsem si, že se podepisovali latinsky Lupus (vlk) a Vetus (starý). Jako studenti...

   Oba dobří kamarádi a staří spolužáci se setkali také na velké slavnosti v květnu roku 2012 v Lažišti. Stál jsem vedle doktora Starého, když kolem nás Miloslav kardinál Vlk procházel a požehnal nám. Ten okamžik zvěčnila fotografie, kterou jsem v únoru vystavoval v Zimní zahradě prachatické Nové radnice v rámci výstavy Jak jsem potkal lidi. Kardinála Vlka už nepotkám, ale kdykoliv chci, tak ho vidím a slyším...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist