Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Když je přání PRACHATICKOnews.cz otcem myšlenky

 PRACHATICE - 21. října 2016 - 9:00 - Komentovat výsledky jakýchkoliv voleb bývá ošidné a ne vždy jednoduché - hledat odpověď na otázku co se stalo a proč? Do této pasti se bohužel chytila podle mého názoru i redakce internetového deníku Prachatic Prachatickonews, a to dne 8. 10. bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků. Předala krátkou informaci, podle mého názoru zjednodušující.

 Jan Dudek, Prachatice

    www.dre-kon.cz

   Toto zjednodušení spatřuji na jednom jediném zdůrazněném ukazateli, a tou byla počet preferenčních hlasů pro stávající i emeritního starostu naší obce. Prezentovaný výsledek, ve kterém se pouze poměří počet obdržených preferenčních hlasů a tedy prvenství Jana Bauera v obci Prachatice, má ale ještě jiný aspekt.

   Pokud totiž srovnáte podíl preferenčních hlasů na celkovém počtu, je na tom o více než 10% stávající starosta Martin Malý v porovnání s Janem Bauerem lépe. Ano ve svém uskupení získal více hlasů, to se již v komentáři nezmiňuje.

   Druhým významným faktorem je podle mého názoru i to, že šlo o kandidátku do krajského nikoliv do obecního zastupitelstva. To je další faktor, který by při hodnocení měl zaznět. Ano toto dost často má vliv na motivaci voliče. Vezměte v úvahu ten fakt, že na komunální úrovni se často stírá rozdíl ve významu mezi tradičními stranami a nezávislými kandidáty. A čím je stupeň zastupitelů vyšší /kraj, parlament/, zpravidla klesá význam nezávislých sdružení či formací a voličské hlasy se přelívají k tradičním stranám, to je dnes téměř již i hnutí ANO ve smyslu celostátní politiky, takže to vůbec nemusí svědčit o tom, jak je na tom starosta s hlasy.

   Lidově řečeno, kdyby toto byly volby do obecního zastupitelstva, rozhodně by dle mého názoru nebyl výsledek takový jako v těchto odlišných volbách. Pojem výstraha v titulku mi přitom přijde poněkud neobvyklý. I z hlediska slušnosti.

   Bohužel se tedy celý článek nese opět v duchu, podívejte se jak to ten starosta na té radnici dělá špatně a vlastně i celá koalice. Proč mne to nepřekvapuje? Protože sleduji minimálně toto volební období, že stávající složení radnice redakci nevyhovuje a poukazuje mnohdy na marginální problémy a povedené věci obchází.

   Z toho plyne jedno ponaučení, není dobře si hrát na politologii prostřednictvím emocí a když už někomu fandíme, a přitom ovlivňujeme občany prostřednictvím média, měli bychom očividné fandění nechat doma za dveřmi.

   Nemluvě o pokusu, byť novinářskou zkratkou, hovořit téměř o neschopnosti jedné radní, které to náhodou nevyšlo. To byl docela přešlap, páni redaktoři. Takže, tohle se také moc nepovedlo...


   Je obtížné reagovat na názor, který hodnotí v posledním odstavci výsledek hnutí PRO 2016, které vede prachatická radní Radka Paulová, v krajských volbách 0,32% jako, že "to náhodou nevyšlo".

   Je obtížné reagovat na názor, který vychází z toho, že Jan Bauer měl sice v krajských volbách v Prachaticích více hlasů než Martin Malý, ale voliči Martina Malého mají Martina Malého raději, než mají voliči Jana Bauera rádi Jana Bauera.

   Je obtížné reagovat na názor, který dochází k tomu, že náš redakční komentář vychází z toho, že nám tato koalice nevyhovuje, když obdobné hodnocení přinesly i jiné redakce působící v našem regionu - například Prachatický deník.

    Je obtížné reagovat na názor, který ignoruje, že v PRACHATICKOnews.cz dostávají prostor všechny názorové strany, které chtějí diskutovat. To, že jsou zastánci koalice u nás v menšině není problém redakce, protože diskusi nijak neřídíme a nemoderujeme.

   Je obtížné reagovat na názor, který přehlíží na našem webu zprávy, které dávají starostovi a koalici prostor, jaký nemá nikdo jiný ze současných politiků.

   Je obtížné reagovat na názor, který vychází z koaličního postoje, že kdo nás kritizuje, nemá nás rád, kterým současné vedení vnímá všechny jiné než oslavné postoje vůči sobě. Vlastně to není žádný argument, jen bolestínské sebestředné povzdechnutí v duchu toho koukejte, co je to za ... a jak nás nenávidí...

   Je obtížné reagovat na názor, který se nese v oslavném duchu, ke kterému už začínají být užívány i městské zpravodajské kanály - kabelová televize, Radniční list nebo městský web, který ze zprávy o tom, jak osadníci ve Starých Prachaticích soutěží o nejlepšího utopence, dokáže udělat zprávu o tom, jak "Starosta hodnotil utopence a sýry". Tolik starostovské sebestřednosti mít naše redakce opravdu nechce.

   Vliv politiků i novinářů se v demokracii odvíjí z "vůle lidu" - tedy od toho, kolik dokážou svou prací získat voličů, respektive čtenářů. Novináři ale na rozdíl od politiků předstupují před své čtenáře denně a ne jednou za čtyři roky, a když napíší "kravinu", která je odtržená od reality, pocítí to okamžitě ztrátou důvěry a poklesem sledovanosti.

   Redakční komentář PRACHATICKOnews.cz k volbám v Prachaticích zaznamenal od 8. do 21. října 4 329 zobrazení...

   Tomáš Přibyl - šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist