Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Kdo je tedy v Prachaticích majitelem mdlého rozumu?

 PRACHATICE - 6. října 2016 - 15:26 - "Tak se nám shodla koalice s opozicí," řekla by legendární posluhovačka ještě legendárnějšímu Josefu Švejkovi. "A která, pani Müllerová? Já znám těch rozhádaných zastupitelstev tolik..." "Ta prachatická," řekla by pani Müllerová. "Ježišmarjá!" vykřikl by Josef Švejk.

 Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

    www.dre-kon.cz

   Na posledním jednání prachatických zastupitelů se stala tak neobvyklá věc, že to zaslouží redakční komentář. Tou ne jen tak nějakou věcí je shoda mezi koalicí a opozicí. A to ne jen tak nějaká shoda, ale shoda v tom, o co se koalice vedená starostou a opozice, přou už zhruba dva roky.

   No, přou... Kdo chodí na jednání prachatického zastupitelstva v tomto volebním období, řekl by asi spíš, že se hádají a koalice opozici válcuje.

   Nejde o nic menšího než je jednací řád zastupitelstva. Dokument veřejnosti prakticky neznámý, ale důležitý, protože nastavuje férová pravidla pro jednání. Tedy měl by...

   Koalice v něm omezila seznam lidí, kteří mohou na jednání vystoupit a vše, co chtějí zastupitelé do zápisu, musí předložit písemně. Skandálem bylo, že to zapisovatelky v případě starosty porušily, když daly do zápisu to, co písemně nepředložil a ani na jednání neřekl. A ověřovatelé to posvětili. Pro opozici jde o házení klacků pod nohy.

   V této atmosféře a uprostřed špatných osobních vztahů, které zejména trio Bauer - Malý - Zeman těžko skrývá, se podařil posledně jmenovanému Robertu Zemanovi v podstatě husarský kousek. Předložil návrh na to, aby v jednacím řádu bylo stanoveno, že záznam z jednání bude zveřejňován na webu města.

   A světe div se, ono to prošlo i hlasy z koalice a starosty.

   Ne, že by to bylo špatně. Naopak - podpoří to veřejnou kontrolu nad zastupiteli. Na jednání veřejnost, pokud se jí netýká nějaký bod, nechodí téměř vůbec. Dosavadní způsob zveřejňování záznamu jeden den v místní kabelové televizi je nedostatečný, jak podotkl Jan Bauer, protože kabelovou televizi každý nemá. Navíc jde asi o největší úspěch opozičních řad v Prachaticích za posledních dvacet let.

   Má to ale háček. Při špatných vztazích a názorových rozepřích je politologickou záhadou, jak je možné, že se koalice s opozicí shodly. A to zejména proto, že to, co bublá pod povrchem tohoto zastupitelstva, jsou často nesnášenlivost a opovržení.

   Pro zkušeného pozorovatele je tu ale ještě něco, co hlavní aktéři ne vždy dobře skrývají. A tím je přesvědčení, že protistrana je poněkud mdlého rozumu...

   Oficiálně to sice nepotvrdí nikdo a jde tak o subjektivní hodnocení, ale za záhadnou shodou stojí přesvědčení, že veřejnost díky záznamům na webu konečně uvidí, že "TI DRUZÍ" jsou hloupí, zlí a arogantní...

   Pro demokracii v Prachaticích je to vlastně špatná zpráva, že je poháněna negativními lidskými vlastnostmi, ale demokracii netvoří jen zvolené orgány, ale především veřejná diskuse a volby.

   Nakonec je proto možné připojit výzvu ke sledování záznamů. K diskusi i volbám jsou znalosti třeba. Jen to možná bude chtít přistupovat k tomu s mottem nejmoudřejšího člověka 20. století - filmového Forresta Gumpa: PRO HLUPÁKA KAŽDÝ HLOUPÝ...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist