Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Živé vile fandím, nelhostejné mládí je městu potřeba

 PRACHATICE - 5. října 2016 - 9:02 - Mnoho se napsalo o Kralově vile a není ještě jisté, že bude uznána Ministerstvem kultury ČR za chráněnou památku. Vedení města Prachatice podalo rozklad k uznání Kralovy vily za památku.

 Miroslav Lorenc, zastupitel

    www.dre-kon.cz

   Smlouva, kterou měl spolek Živá vila s městem o dočasném užívání, vypršela k 30. 9. 2016. V pátek 30. září upořádal spolek symbolické rozloučení s místem, kde nechali všichni z tohoto spolku spoustu času, energie a nemálo finančních prostředků. Po dva roky zde pořádali kulturně společenské akce pro širokou prachatickou veřejnost. Všemu předcházela celková rekonstrukce interiéru vily a zahrady tak, aby byla Kralova vila opravdu Živou vilou.

   Vila byla postavena v letech 1931 - 32. Funkcionalistická stavba Fritze Reichla se může v dnešní době po 84 letech jevit pro mnohé, kteří sledují vilu zpovzdálí, jako s prominutím ošuntělá krabice. Vlastní hodnotu Kralovy vily, jako historické památky, mohou posoudit pouze odborníci a já laik se do pozice odborníka rozhodně nepasuji. Mohu jen konstatovat, že se mi něco líbí a nebo naopak nelíbí.

   Každá doba přináší něco nového (i v architektuře) a mnohdy se stalo, zvláště za bývalého režimu, že historické budovy, sloužící například ruským vojákům (v letech 1968 - 89) byly totálně zdevastovány. Kralova vila sama o sobě má své kouzlo a nejen v zachovalém původním interiéru, ale i okolní zahrada s Živným potokem dokreslují zvláštní příjemnou atmosféru tohoto místa.

   Přeložka, která je v plné kompetenci Jihočeského kraje, skutečně v první fázi splnila účel. Nedovedu si představit, že by v dnešní době veškerá automobilová doprava směřující na Volary a Strážný, jezdila po staré silnici, kolem ZŠ Zlatá stezka (Sova). Musím poděkovat tehdejšímu vedení města, že i přes petice se jim podařilo přeložku vybudovat.

   V následujících letech mělo dojít k propojení odbočky Těšovice směr Prachatice, Volary a státní hranice s Německem. Změny ve vedení Jihočeského kraje způsobily, že výstavba přeložky Těšovice Prachatice byla pozastavena. Prioritu v budování krajské silniční infrastruktury mají dálnice a obchvaty měst a obcí (Lenora, Volary).

   Místo plánované přeložky z Těšovické křižovatky slouží bez problémů silnice II. tř. Vitějovice - Prachatice. Zvláště nyní, když se buduje u Těšovic kruhový objezd, jsem nezaznamenal žádné kolony, nebo dopravní komplikace ve směru silnice křižovatka u ("Stopařky) směr Vitějovice a Prachatice. Jedinou možnou překážkou je železniční přejezd, kde byl kvůli omezení nákladní dopravy provoz značně utlumen.

   Odklonění kamionů po této komunikaci by dozajista prospělo i do budoucna. 

   Argumentem, proč jsem zastáncem prodloužení nájemní smlouvy spolku Živá vila, je mimo jiné i to, že není obvyklé u dnešní mladé generace, aby pečovala o majetek města, organizovala ve své režii společensko-kulturní život a ještě za to zaplatila 2000,- Kč ročně za pronájem městu Prachatice.

   Spolku Živá vila fandím a jsem rád, že nastupující generaci není lhostejné, jak to bude v Prachaticích do budoucna vypadat.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist