Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Proč nechce vedení města podpořit mladé lidi ve vile?

 PRACHATICE - 4. července 2016 - 8:49 - Mnoho se napsalo o Kralově vile, která zatím ještě není uznána kulturní památkou...

 Miroslav Lorenc, zastupitel

    www.dre-kon.cz

   Již několikrát proběhla diskuse jak naložit s vilou, která byla postavena v roce 1931-32, ale bohužel stojí v místech, kde plánuje Krajský úřad (odbor dopravy) silniční přeložku. V současné době není silniční přeložka prioritou Krajského úřadu a čeká se na vyjádření Ministerstva kultury, jestli uznají Kralovu vilu památkou. V případě, že tomu tak bude, a Kralova vila bude uznána památkou, město musí hledat jinou variantu "silniční přeložky".

   V roce 2014 (říjen) dalo vedení města souhlas skupině mladých lidí k dočasnému užívání Kralovy vily. Odvážně se pustili "mladí" kolem P. Zelenkové a B. Staňkové do rekonstrukce poměrně zdevastované vily a jejího okolí.

   Zavedení elektřiny, výměna vysklených oken, zprovoznění WC, vymalování, údržba zahrady a okolí. To vše stálo zhruba 100 000,- Kč (z této částky byl grant 70 000,- Kč). Pochopitelně čas a práce všech, kteří přiložili ruku k dílu, nelze vyjádřit penězi.

   Není zrovna obvyklé, aby současná mladá generace na vlastní náklady bez nároku na odměnu pečovala o majetek města. Z minulosti máme spíše opačné zkušenosti - vandalství se nevyhýbá ani našemu městu a náklady na opravu zničených dopravních značek, odpadkových košů aj. nejsou malé, to může potvrdit ředitel Technických služeb města Prachatic.

   Skupina dnes již "Živá vila" pořádá v prostorách, které se jim podařilo upravit, různé společenské a kulturní akce - zhruba 30 akcí od jara do podzimu.

   Překvapilo mě rozhodnutí vedení města, neprodloužit spolku "Živá vila" (Pavle Zelenkové) smlouvu a nevím, jak si mám vysvětlit neochotu vedení města podpořit mladou generaci, podle mého názoru, v dobré věci...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist