Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Je Kralova vila památkou? Je a zničit ji, je nesmysl!

 PRACHATICE - 31. května 2016 - 8:47 - V následujících několika málo týdnech padne verdikt o prohlášení Kralovy vily v Nádražní ulici kulturní nemovitou památkou. Musíme si ale uvědomit, že ať už vila měděnou destičku získá nebo ne, památkou je díky svému obrovskému architektonickému a historickému významu i bez toho.

 Barbora Staňková – studentka dějin umění, předsedkyně Živá vila

    www.dre-kon.cz

   Vilu si nechal v roce 1932 postavit velkoobchodník Johann Nepomuk Kral (1895 – 1964). Firma J. N. Kral vznikla v roce 1878 a ve své době patřila mezi nejstarší prachatické podniky. Ve stejné době vzniklo také sídlo firmy, cihlový objekt v těsné blízkosti vlakového nádraží (dnešní firma Růžička). Kvůli německé národnosti musel ale Kral bezprostředně po konci druhé světové války vilu opustit. Stalo se tak 21. května 1945. Pár měsíců nato byl nucen se svou rodinou odejít do Německa. Svůj život dožil v Pasově, kde provozoval obchod s ironickým názvem „Schicksal“ („Úděl“).

   Dům, postavený ve funkcionalistickém stylu, navrhl představitel vídeňské moderny Fritz Reichl. Svým provedením se řadí mezi nejvýznamnější stavby svého druhu v jižních Čechách a díky tomu byl dokonce zařazen do publikace Slavné vily Jihočeského kraje. Reichl se klonil k tzv. Vídeňské škole, která se zaměřovala na pohodlné a útulné bydlení. Průkopníkem této linie byl Adolf Loos, jímž se Reichl ve své tvorbě silně inspiroval.

   Vila utrpěla v průběhu 2. poloviny 20. století mnoho škod. Ať už se jedná o nevhodné zacházení v období, kdy byly v objektu umístěny jesle, následně mateřská školka a družina nebo o dobu současnou, kdy v roce 2008 došlo k vyklizení stavby a následně k naprosté úmyslné devastaci objektu. I přes tento nepříznivý osud byla ale vila zachována v téměř autentickém stavu, beze změn vnější podoby i vnitřní dispozice.

   Téměř zázrakem byly zachráněny všechny důležité původní prvky. Jde především o dveřní výplně, dřevěnou dubovou parketovou podlahu, na chodbě je navíc dochována zcela neporušená mozaiková podlaha, tzv. lité teraco. Velkou újmu neutrpěly (vyjma nevhodného světle modrého nátěru) ani vestavěné skříně v šatně či chodbě, dochován je také vestavěný servírovací pult v jídelně (včetně původního výdejního okénka). Zachovala se také řada oken, například u velkého arkýře v hlavní obytné místnosti nebo na terase v patře.

   Demolici vily, o které se v posledním roce mluví kvůli údajné „společensky prospěšné“ stavbě tzv. obchvatu, považuji proto za do nebe volající nesmysl. Objektivní hodnoty moderní architektury vedou totiž v současnosti ke skutečnosti, že narůstá počet staveb, které získaly statut kulturní nemovité památky. Bohužel i přesto je stále třeba upozorňovat na architektonické hodnoty, které nejsou vnímány s takovou samozřejmostí jako u staveb historických.

   Prachatice se profilují jako město, jež si zakládá na památkovém fondu. Proč tedy nevyužít potenciálu jednoho z největších klenotů funkcionalistické architektury jihu Čech? 

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist