Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Doufejme, že město a Pelyněk najdou společnou řeč

 PRACHATICE - 24. května 2016 - 8:44 - Parky a zelená prostranství by měly sloužit k odpočinku a regeneraci sil občanů našeho města. Dočasné uzavření Štěpánčina parku značně komplikuje pohyb chodců nedaleko centra města.

 Miroslav Lorenc, zastupitel

    www.dre-kon.cz

   V roce 1881 bylo v místech, kde se nachází Štěpánčin park, vysázeno kolem stovky stromů, a každá doba se podepsala na vzhledu parku jinak. A důvod, proč vypadá v roce 2016 tak, jak vypadá, je uveden i v dendrologickém posudku, který si nechalo zpracovat Město Prachatice.

   Píše se v něm - cituji: "Park byl zjevně několik desetiletí bez náležité odborné péče. Vlivem zanedbané údržby došlo k přehuštění porostu (mezi stromy konkurenční boj o světlo). V současné době vlivem nedostatku světla přerostlých stromů dochází k neúnosným "štíhlostním koeficientům" (poměr tloušťky kmene k výšce stromu - vysoké nasazení koruny), vyčerpání půdního fondu a vzniku plísňových onemocnění stromů."

   Současné vedení města se konečně aktivně začalo zabývat regenerací Štěpánčina parku a celkovou obnovou (vytrhání asfaltových cest, zatravnění a vysazení nových dřevin). Ovšem pro nás občany bylo rozhodnutí vedení města o zákazu vstupu do ŠP hodně překvapivé.

   Zvláště, když jsem v dendrologickém posudku (měl jsem možnost do něj nahlédnout) nenašel zmínku o tom, že by nějaký strom v parku byl v havarijním stavu. Strom, označený jako havarijní, podléhá úplně jinému režimu zabezpečení než obtažení celého parku plastovou páskou.

   Nejsem v žádném případě odborník, ale i při pohledu laika je jasné, že se budou muset v parku některé stromy pokácet a prořezat tak, aby se celý park prosvětlil.

   Doufejme, že najde vedení města společně s Občanským sdružením Pelyněk, které se pochopitelně zajímá o údržbu zelených ploch v našem městě, společnou řeč a Štěpánčin park bude sloužit občanům k regeneraci a odpočinku co nejdříve.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist