Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Nevidím důvod ukončit pronájem spolku Živá vila!

 PRACHATICE - 1. dubna 2016 - 8:29 - Zdánlivě pro někoho jasná může být demolice Kralovy vily - vila od architekta F. Richla z roku 1931 - 32 má bezesporu architektonickou, historickou a kulturní hodnotu. V současnosti na podnět spolku Pelyněk se jedná o zařazení Kralovy vily mezi kulturní nemovité památky.

 Miroslav Lorenc, zastupitel

    www.dre-kon.cz

   Mateřská školka Nádražní opustila prostory vily a zahrady v roce 2008 a do roku 2014 provádělo město PT takzvanou základní údržbu. V říjnu 2014 schválila rada pronájem vily Pavle Zelenkové a skupině mladých lidí, kteří na vlastní náklady zvelebili jak interiér vily, tak okolní zahradu. Mladí lidé pořádají v místech, kde dříve "rostly kopřivy", různé akce.

   V současnosti 2016 byla nájemní smlouva Pavle Zelenkové vypovězena. Důvodem vášnivých diskusí o demolici Kralovy vily je silniční přeložka v úseku Prachatice - Těšovice. Zajisté ušlechtilý projekt obchvatu Prachatic, který je zcela v kompetenci Jihočeského kraje.

   Projekt silniční přeložky v případě, že by dostal zelenou, počítá s demolicí Kralovy vily, ale i budov v okolí (firma Růžička). Na prachatickou přeložku za ta léta "usedl prach" a realita budování dopravních silničních sítí v Jihočeském kraji se ubírá jiným směrem.

   Hned několik otázek mě napadá v případě "oprášení" starého projektu prachatické přeložky. Jak vyřeší kraj průjezdy středem obcí Libínské Sedlo, Volary a v Lenora? Jak se popasují silniční inženýři s úzkou silnicí z Libínského Sedla do Volar? Zvláště v zimě se stávají z řidičů kamionů kaskadéři, kteří se velice obtížně na úzké silnici vyhýbají.

   Problémy přeložky II/141:

   - není udělaná EIA (Vyhodnocení vlivů na životní prostředí) a jelikož je přeložka naplánovaná do míst, kde se vyskytuje biocentrum a několik biokoridorů, je velmi nepravděpodobné, že by silnice touto normou prošla

   - nejsou odkoupené pozemky

   - územní rozhodnutí je vydáno jen na část přeložky, druhá část (která se napojuje na již hotový obchvat) je velmi sporná kvůli šířce terénu

   - všechno je shrnuto tady: http://www.zivavila.cz/prelozka-ii-141/argumenty-proti-silnici/

   Osmnáct let jsem jako pendler jezdil pracovat do Německa. Zpočátku v 90. letech jsme projížděli přes německé vesnice, ale v současnosti (r. 2016) je silnice Strážný - Pasov vedena mimo obce. Němcům se podařilo vybudovat v horizontu 20ti let tunel, nadjezd, X kilometrů rozšířené silnice (aspoň na tři pruhy) a několik kruhových křižovatek.

   Nevím, jak by řešil JČ kraj komplexně zmiňovanou silnici. Tento fakt mě ujišťuje o nereálném zahájení výstavby (v blízké době) projektu prachatické přeložky. A navíc podle posledních informací není přeložka v Prachaticích prioritou dopravní infrastruktury Jihočeského kraje.

   Pronájem Kralovy vily skupině mladých lidí, kteří podle svých možností o vilu pečují, byl ze strany města Prachatice vstřícný krok. O to víc mě překvapuje rozhodnutí rady města o ukončení pronájmu Kralovy vily, které ještě nebyla prohlášena "kulturně nemovitou památkou". Dříve zanedbaná vila a její okolí doznalo pod spolkem "Živá vila" pozitivních změn. Nevidím sebemenší důvod ukončit pronájem spolku Živá vila.

   Není jednoduché mezigenerační soužití. Pochopitelně bude docházet k názorovým střetům, ale tolerance v obou věkových skupinách by podle mého měla zvítězit.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist