Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Proč skutečně skončila Tenisová škola v Prachaticích?

 PRACHATICE - 2. března 2016 - 8:22 - Na otázku v titulku je snadná odpověď: Protože trenéři P. Kutlák a V. Hettner 5. února 2016 dětem oznámili, že končí s trénováním!

 Jiří Hagara, člen TK Prachatice, z.s.

    www.dre-kon.cz

   Rozhodli se tak sami. Nikdo jim to nepřikazoval. Nikdo jiný to za ně nevymyslel. Bylo to jejich svobodné rozhodnutí. Přestože rodiče, veřejnost i vedení Tenisového klubu ujišťovali, že trénují především kvůli dětem. Chtějí prý splatit dluh vůči oddílu a vrátit to, co do nich před léty investovali jejich trenéři, když sami byli dětmi. Jak ušlechtilé!
Ve skutečnosti to byla hamižnost a nenasytnost obou trenérů, která způsobila konec tréninků.

   Děti trenérům posloužily jako velmi silný vyděračský potenciál vůči vedení tenisového klubu.

   Projekt Tenisové školy vymysleli oba jmenovaní trenéři v roce 2012. Získali pro svůj záměr tehdejšího předsedu O. Beera, za předpokladu, že se děti stanou členy oddílu. Což byl logický požadavek ze strany předsedy, jak se však později ukázalo, nepřipadal logickým trenérům.

   Začátkem školního roku 2012/13 se trenéři rozhodli uspořádat první běh tenisové školy (pravděpodobně na základě živnostenského oprávnění) ve vlastní režii a na vlastní účet.

   Od února 2013 začali oba trenéři trénovat na základě „Dohody o provedení práce“ jako zaměstnanci oddílu, za mzdu, kterou si sami stanovili na 250 Kč za hodinu. V nákladech tenisové školy představovaly největší položku vždy mzdy trenérů.

   Uvádím zde oficiální čísla ze schválených účetních závěrek tenisového oddílu:

V roce 2013 mzdy a odvody 63 000 Kč – hala 26 000 Kč (pouze únor – červen 2013)
V roce 2014 mzdy a odvody 91 500 Kč – hala 33 725 Kč
V roce 2015 mzdy a odvody 127 500 Kč – hala 59 700 Kč

   Z uvedeného je zřejmé, že mzdy trenérů tvořily přibližně 70% provozních nákladů.

   Když se situace v roce 2015 vyvíjela tak, že se dala očekávat reálná ztráta z provozování tenisové školy ve výši přibližně 65 000 Kč, muselo vedení oddílu zasáhnout.

   Předseda tenisového klubu, od svého nástupu do funkce v červnu 2015, opakovaně žádal trenéry, aby předložili kalkulaci a s ní i způsob, jak hodlají řešit financování případné ztráty. Až v samotném závěru roku přišli trenéři s překvapivým řešením - ztráty tenisové školy uhradí tenisový klub! A ještě nám klub přidá pro rozjezd 37 640 Kč. Jinak končíme!

   Tento maximalistický požadavek vyslovili i na Valné hromadě 22. 02. 2016, ale nepochodili. Valná hromada se výraznou většinou postavila za předsedu, výbor a za oficiální výsledky hospodaření klubu.

   Tenisový klub žije pouze z členských příspěvků. Jeho roční rozpočet by se bez tenisové školy pohyboval na úrovni 130 000 Kč. Veškeré, v minulosti získané dotace, byly vždy v plné výši použity na podporu mládežnického tenisu – na provoz tenisové školy a úpravu šaten pro děti.
Nejjednodušší řešení, které by napadlo snad každého, je hledat možnosti snížení nákladů. Místo haly za 500 Kč (respektive 400 Kč) za hodinu, mohly, třeba jen dočasně, posloužit tělocvičny základních škol se sazbou již od 120 Kč/h.

   Trenéři, pokud by jim šlo, jak sami prohlašují, především o děti, se mohli na čas uskromnit a trénovat např. za 150 Kč/h. Ještě pořád by měli téměř dvojnásobnou hodinovou mzdu, než mají trenéři při DDM. Ti pracují za 80 Kč/h. Trenéři judistů trénují dokonce zadarmo!

   Trenéři se neuskromnili. Nedokázali si sehnat ani sponzory. Tak vše hodili na vedení klubu.

   V očích rodičů i veřejnosti, díky dopisu, který P. Kutlák a V. Hettner rozeslali rodičům dětí a který byl dokonce i jeden den zveřejněný na PRACHATICKOnews, se vedení klubu stalo “hrobařem mládežnického tenisu v Prachaticích“. Na tom není ani kousíček pravdy! Nebyl to předseda ani vedení Tenisového klubu Prachatice, kdo ukončil trénování dětí.

   Vím, že dětem nikdo nedokáže vysvětlit, proč jim skončily tréninky, ale rodiče i veřejnost mají právo znát pravé důvody ukončení tréninků v tenisové škole v únoru letošního roku. Věřím, že současné vedení klubu najde způsob jak v trénincích s jinými trenéry, za přijatelných podmínek pro rodiče, trenéry i klub, pokračovat.

   Pokud děti budou chtít hrát tenis pouze rekreačně, tak mohou. Za pět stovek ročně a vyplněnou přihlášku člena klubu mohou trávit na kurtech třeba všechen svůj volný čas od května do října, pokud jim počasí bude přát. Dokonce jim jejich rodiče mohou dělat sparingpartnery na kurtech zcela zdarma!

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist