Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Symbolická cena? Ale jen pro prachatické seniory!

 PRACHATICE - 4. února 2016 - 8:39 - V týdeníku 5+2 ze dne 22. 1. 2016 jsem se dočetla: Prachatice mohou být pro ostatní města vzorem za to jak pracují se svými seniory. Konto bariéry vyhodnotilo město v této oblasti jako nejúspěšnější v celém Česku a jako bonus město získalo vozidlo, které od ledna funguje jako taxík.

 Jana Sedlecká - Oseky

    www.dre-kon.cz

   Za 7,- Kč za kilometr sveze každého občana staršího 65ti let a nebo s hendikepem kamkoli v Prachaticích nebo městských osadách. Jedinou podmínkou je objednávka s denním předstihem. Stejně vidí přínos nového automobilu i samotní senioři, kteří ho využili například při cestě na nákupy nebo k lékaři.

   Tolik citace z novinového článku. V letáčku, který se mi dostal, je uvedena cena 7,- Kč za kilometr. Není zde uvedeno jestli se je to cena za osobu nebo cena i v případě, že bude taxi plné. Samotnou mě zaujalo vyjádření prachatického seniora Karla Hrůzy – cituji: "Poplatek sedm korun je solidní a když bude auto plné, vychází kilometr na korunu, což je za hubičku."

   Osobně jsem se informovala o ceně v Oblastní charitě Vimperk, která taxík provozuje. Ano, platí cena 7,- Kč za kilometr a to za osobu. Z Osek do Prachatic je asi 6 km krát 7,- Kč to je 42,- Kč pro jednotlivce. V případě, že se rozhodne pět seniorů v Osekách pro cestu do Prachatic pak každý senior zaplatí samostatně. Taxík zinkasuje 210,- Kč. Je to služba dražší než klasická taxislužba. Jedou-li manželé senioři z Osek k lékaři zaplatí 84,- Kč. Za zpáteční cestu zaplatí totéž. Cesta k lékaři vyjde pro tento pár seniorů 168,- Kč. Tak jako senioři z Osek budou podobně platit za taxík i senioři z další přilehlé osady, kterou je Libínské Sedlo.

   Když se nad tím zamyslím, je taxík výhodou JEN pro prachatické seniory. Pro seniory z přilehlých osad to výhoda není.

   Nevím, kdo rozhodoval o ceně za taxi, ale vím, že nikdo nemyslel na to, kolik za taxík zaplatí senioři z přilehlých osad. Přitom by stačilo málo a udělat třeba pro seniory z osad jednotnou cenu třeba 20,- Kč a nepožadovat od nich cenu za kilometr.

   Stejně tak nechápu, proč v případě, kdy jede v taxíku z jednoho místa více osob, musí platit každý jednotlivě. Podle výše citovaného článku z týdeníku 5+2 by měl taxík Maxík jezdit pět let a dokonce se i uvažuje nad tím, aby nebyla jeho dojezdová vzdálenost omezená jen na hranice města a jeho osad.

   Myšlenka dobrá, ale jaké budou ceny, už vědět ani nechci...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2016, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist