Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Kam kráčí demokracie v Prachaticích? Ano, přesně tam...

 PRACHATICE - 22. prosince 2015 - 12:11 - Prachatická vládnoucí koalice se opět vyznamenala, pokud jde o dodržování základních demokratických pravidel. Ukázala totiž, že jeden z nejdůležitějších dokumentů městské legislativy je pro ni na úrovni trhacího kalendáře.

 REDAKČNÍ KOMENTÁŘ: Tomáš Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

    www.dre-kon.cz

   Nejde o nic menšího než zápisy ze zastupitelstva. Na první pohled jsou formalitou, ale ve skutečnosti jsou jediným oficiálním dokladem o tom, že zastupitelstvo něco schválilo a projednalo. Není jiný důkaz, že zastupitelé přijali nějaké usnesení.

   Zápis dává legitimitu městským vyhláškám, které spadají i do oblasti výkonu spravedlnosti, dává legitimitu tomu, jak se vydávají peníze z rozpočtu nebo že se mohou podepisovat smlouvy. Zápis z jednání zastupitelstva není zápisem z nějaké pracovní porady, ale má povahu městského zákona.

   Ověřovatelé zápisu z předminulého jednání a následně koalice na posledním jednání ale ukázali, že je klidně možné při tvorbě zápisu doslova zatlouct nemalou část jednání a diskuse zastupitelstva a tvářit se, že část skutečnosti se prostě nestala. Tedy zpochybnit, jestli zápisy odpovídají realitě.

   A co se stalo i nestalo? Na předminulém jednání zastupitelstva vystoupila v diskusi Pavla Zelenková, která má od města pronajatou vilu v Nádražní ulici a zastupuje spolek, který má v Prachaticích sídlo. Stručně řečeno žádala o zvážení toho, aby se hledalo řešení, jak architektonicky cennou vilu zachránit. Rozpoutala se k tomu diskuse, ale o tom, že vystoupila, nebo o čem se diskutovalo, není v zápise ani slovo. Navíc v něm nejsou ani připomínky zastupitele Roberta Zemana. Ten proto vznesl námitku, kterou ale koalice smetla.

   Argumenty, proč v zápise o Pavle Zelenkové není ani slovo, zazněly z úst jednoho z ověřovatelů zápisu Vladimíra Langa (druhým byl Jiří Machart). Pavla Zelenková prý není občan Prachatic, nevlastní tu nemovitost a nemá tak podle jednacího řádu nárok v diskusi občanů mluvit. Navíc svůj příspěvek nepředložila písemně.

   Předně je třeba říct, že to, že Pavla Zelenková skutečně existuje navzdory neexistenci v zápise, jsme ověřili. Trvalé bydliště ve městě skutečně nemá, ale žije tu a navíc mluvila za registrovaný spolek se sídlem v Prachaticích a má s městem uzavřenou nájemní smlouvu na vilu.

   Pokud jde o předkládání příspěvků do zápisu písemně - to je novinka tohoto volebního období, kterou si prosadila koalice a sama ji často nedodržuje. Tváří se to přitom logicky - zapisovatelky nemohou stíhat si vše poznamenat. Jenže zapisovatelky mají k dispozici audiovizuální záznam ze zastupitelstva, který mohou klidně přepsat celý slovo od slova. Toto opatření je tak spíše snahou diskusi omezit než ji zkvalitnit.

   Navíc, pokud by měl Vladimír Lang pravdu a příspěvek Pavly Zelenkové by byl nelegitimní, je třeba konstatovat, že by tím nepřímo starostu Martina Malého obvinil z porušení jednacího řádu, protože to byl on, kdo jí udělil slovo a nechal ji více než šest minut mluvit.

   Hlavně ale ta diskuse se na zastupitelstvu odehrála a to, že byla ověřovateli a koalicí zamlčena, na tom nic nemění - je nahrána, viděly ji desítky lidí i novináři. Tak proč se tvářit, že o vile a přeložce se nemluvilo? Co je špatného na tom, že někdo má nějaký názor, přijde požádat zastupitele o to, aby to zvážili, a zastupitelé mají jiný názor?

   Tato koalice od počátku své existence předvádí kroky, které vydává za úpravy k lepšímu, ale z toho, kam směřují, doslova mrazí. O diskusi nestojí, vysvětlovat nechce, názoroví odpůrci jsou podle ní jen ztroskotanci, kteří závidí, že nejsou u moci, a teď nově ani neexistují...

   Co přijde příště? Nedá se do zápisu usnesení, které bude nepohodlné?

   Je na čase se začít ptát zastupitelů za Nezávislé, ČSSD i ANO a jejich kolegů, kteří s nimi kandidovali, jestli tohle je to, proč šli do politiky?

   Na rozbití koalice stačí, aby ji opustili tři zastupitelé. Na to, aby oba ověřovatelé zápisu po tomto selhání rezignovali na své mandáty, by jim měl stačit poslední zbytek slušnosti, pokud v nich je...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist