Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Mince má dvě strany – k cenám tepla v Prachaticích

 PRACHATICE - 24. dubna 2015 - 8:56 - Se zájmem jsem sledovala výměnu názorů mezi Jiřím Hagarou a Robertem Zemanem k polemice o ceně tepla v Prachaticích na stránkách PRACHATICKOnews.cz.

 Eva Novotná, Prachatice

    www.dre-kon.cz

   Když jsme ale dostali do městského paneláku leták s výraznou nabídkou "Tři tisíce na ulici nenajdete! Tolik peněz můžete ušetřit každý rok. Odhlasujete si na domovní schůzi změnu dodavatele tepla. Nebude Vás to stát ani korunu" s pozvánkou na besedu o ceně tepla od GanTop 22. 4. 2015 v salonku U Medka, kterou reprezentuje Jiří Hagara, rozhodla jsem se, že se této akce zúčastním.

   Moje obava, že se tam nevejdu, se nenaplnila. Kromě dvou pořadatelů pánů Hagary a Haranta přišlo 9 občanů a 1 zástupce tisku pro informace. Dále 3 opozičníci - za Tepelné hospodářství mistr Kamil Sedlecký, za Město zastupitel Robert Zeman a já za nájemníky.

   Napřed jsme byli panem Hagarou a Harantem seznámeni při prezentaci s výhodami jejich systému vytápění, které by přineslo odběratelům po změně dodavatele zlevnění ceny tepla.

   Razantně proti nim vystoupil zástupce TH pan Sedlecký a předložil porovnání nákladů stejně velkých domů - čtyř domů vlastnických napojených na TH a dvou domů napojených na GanTop. Z grafů, které jsem na akci dostala a které by měly být k dispozici od 24. 4. 2015 na stránkách TH Prachatice www.thpt.cz, jak uvedl Robert Zeman 23.4.2015 na stránkách PRACHATICKOnews.cz v "NÁZORU: Mluvit o rizicích tepelné soustavy.." vyplývá, že náklady na teplo s DPH za léta 2012, 2013 a 2014 byly přes TH nižší.

   Za město Robert Zeman hájil rekonstrukce, realizované městem s cílem dosažení úspor nákladů za teplo.

   Já osobně oceňuji snahu Tepelného hospodářství o snižování ceny tepla, i když musí vycházet z daných podmínek provozu. Za nájemníky jsem argumentovala tím, že čím více družstevních a vlastnických domů by se odpojilo od kotelny, dimenzované a současně stavěné pro potřeby celého sídliště, s tím nic nenaděláme, tím více se zvýší cena tepla pro nepřipojené vlastníky a nájemníky městských bytů.

   Ono nestačí, že nájemníci platí již šestým rokem v ročních nákladech na nájemném více než dvojnásobnou částku na údržbu a investice proti vlastníkům stejných bytů v sídlištích. A hradí městu náklady nejen na domy s byty města v sídlištích, ale i na ostatní menší nájemní domy města, které nejsou tak ekonomické jako paneláky, dokonce i opravu historických fasád v městské památkové rezervaci, která opravdu celá zkrásněla, ale je veřejným majetkem všech občanů, nejen nájemníků. Město by dokonce rádo nechalo nájemníkům hradit i revitalizaci sídlišť, i když v nich je jen 34 % bytů města a 66 % bytů družstevních a vlastnických.

   Argumenty předkládané protistranami byly tedy naprosto odlišné a diskuse neprobíhala v poklidné atmosféře.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist