Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Město má odpovědnost za všechny odběratele tepla

 PRACHATICE - 25. března 2015 - 9:42 - Příspěvek reaguje na názor zveřejněný zde. Dobrý den pane Hagaro, uráží mě vaše tvrzení, že jsem se choval - chovám - jako někdo, komu jsou problémy lhostejné a jen se dívá, jak dopadnou a vytváří si alibi - ono "já nic, já muzikant". Opak byl pravdou.

 Robert Zeman, Prachatice, zastupitel

    www.dre-kon.cz

   A ti lidé, kteří u toho byli, ví, jak nelehké to lidsky bylo, jaké útoky včetně vašich jsem inkasoval kvůli řešení problematiky tepelné soustavy v Prachaticích. Myslím však, že mnozí z těch, kteří podobně nevybíravě komunikovali, časem poznali, jak důležité bylo téma otevřít, řešit.

   Nebudu oplácet stejnou mincí a devalvovat problematiku.

   Proto tedy jen pár dalších argumentů - informací ke strategii Tepelného hospodářství, s.r.o. - nevím, zda si pamatujete, ale ČEZ prostřednictvím jeho dceřiné firmy zabývající se výrobou tepla byl ten, kdo přinesl myšlenku kogenerací a kdo spočítal podobnou cenu, na kterou se měl dostat po investicích.

   Tepelné hospodářství nakonec spočítalo cenu o něco nižší a provedlo onen strategický plán. Tedy ČEZ, firma mající špičkové odborníky z oboru, je také úplně mimo? Ta by totiž měla podobnou cenu dnes jako TH, o tom jsem přesvědčen. 

   Vaše tvrzení: "Komunální politik za nic neručí, za nic nemůže, ale také, jak se zdá, ničemu nerozumí" je v tomto případě mimo racionalitu - kdybychom si nedali tu práci a nesnažili se problém uceleně řešit, byla by situace mnohem horší. Rozumím, že pro dodavatele - provozovatele tepelných čerpadel mnohem lepší.

   Oproti vám a vaší firmě má město odpovědnost za všechny odběratele, i neodběratele tepla ze soustavy a nemůže si vybrat jen ony pomyslné třešničky na dortu a o ty se starat, na těch vydělávat díky tomu, že tepelná soustava v Prachaticích je taková, jaká je.

   Pane Hagaro, klidně mně můžete nadále dehonestovat jak chcete, ale tím nijak nevyřešíte složitost dodávek tepla ve městě Prachatice. Myslím komplexně, nikoliv jen částečně s ohledem na vaše podnikání.

   P.S.: Je nekorektní srovnávat náklady na výrobu tepla při studené nebo teplé zimě z tepelných čerpadel vzduch - voda a CZT vytápěného zemním plynem a tvrdit, že jsou stejné podmínky. Každý trochu technicky uvažující člověk ví, že zde je nepřímá úměra.

   Pokud je mírná zima, je účinnost tepelných čerpadel vyšší, tzn. vyrobí jednotku tepla za nižší náklady. Naopak z CZT je dražší, protože ztráty plynoucí za natopení soustavy jsou v podstatě konstantní a odběr nižší, tzn. v konečném důsledku je dodaná jednotka tepla dražší. Při tuhé zimě to platí opačně a to především díky nižší účinnosti tepelných čerpadel, protože chladný vzduch obsahuje méně tepelné energie k odebrání.

   A ještě jedna poznámka k zateplení objektů, bazénu a kogeneracím v něm - je normální si co nejvíce snížit spotřebu - dělá to každý racionálně a logicky uvažující člověk. Nezaměňujte to s odpojením od soustavy.

   Neznám nikoho, kdo záměrně plýtvá energií jen proto, aby platil nižší cenu za jednotku tepla, ale spotřeboval jich mnohem více. A tím pádem nakonec celkově více za tepelnou energii zaplatil. a

   Proto se zatepluje, z toho důvodu se instalovaly do bazénu kogenerace, které ale snižují ztrátu na provoz bazénu nikoliv díky tomu, že by vyráběly co nejvíce tepla, ale proto, že zlevňují náklady na spotřebu elektrické energie vlastní výrobou. Teplo je k tomu logicky bonusem.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist