Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: O teple. Já nic, já muzikant... Odpověď R. Zemanovi

 PRACHATICE - 24. března 2015 - 9:22 - Příspěvek je reakcí na reakci zveřejněnou zde. Vážený Roberte Zemane, není třeba tajit, že si již léta tykáme. Odpovídáš přesně v duchu podtitulku mého příspěvku: "Komunální politik za nic neručí, za nic nemůže, ale také, jak se zdá, ničemu nerozumí", možná by bylo ještě trefnější přirovnání "Já nic, já muzikant". 

 Jiří Hagara, Prachatice

    www.dre-kon.cz

   Nechce se mi věřit, že můžeš myslet vážně to, co uvádíš o navýšení tržeb o dvanáct milionů za prodej elektřiny vyrobené kogeneracemi. Na to, aby se mohla prodat elektřina za dvanáct miliónů se nejdříve muselo investovat (podle mě vyhodit) třicet miliónů.

   Na to, aby se mohla prodat elektřina za dvanáct miliónů, nejdříve muselo být spotřebováno velké množství plynu. Na to, aby se mohla prodat elektřina za dvanáct miliónů, musely být vynaloženy nějaké mzdové prostředky, muselo se spotřebovat nějaké množství elektrické energie na pohon čerpadel, musely se zaplatit (a budou se dále platit) úroky a poplatky a konečně musely být uplatněny odpisy z třicetimiliónové investice. To asi nebylo málo korun.

   Tomu všemu se říká náklady. Náklady se musí započítat proti tržbám a rozdíl je buď zisk nebo ztráta. Já k těmto údajům přístup nemám. Ale ty bys ho mít mohl a měl, zejména když tím hodláš veřejně argumentovat. Předpokládám, že víš, že tržby nejsou ziskem.

   To, že se ve své argumentaci oháníš mimořádně teplou zimou, jenom dokazuje uplatnění principu: "čím víc šetříš, tím více zaplatíš", případně "čím méně spotřebuješ, tím více zaplatíš". Teplou zimu jsme v Prachaticích zažili i my. My jsme nezdražili ani o korunu! Přestože jsme také měli propad ve výrobě procentuálně přibližně stejný jako TH PT.

   Zásadní vnější vlivy (měnové kurzy, cena plynu atd.) měly být vzaty v úvahu dříve, než se vypustily sliby o levnějším teple. Nezaměňuj příčiny s důsledky. Nikdo přece nenutil představitele města a TH PT k pronášení líbivých slibů o teple za 638 Kč/GJ. Dříve, než bych takový slib vypustil, bych sakramentsky zvážil všechna možná rizika a proměnné faktory, které nemohu ovlivnit. Slibovat cokoliv, co nemohu ovlivnit, je čistý populismus a bohapusté chvástání.

   Tvrdíš - li, že se teplo meziročně zdražilo pouze o 0,65%, asi trpíš ztrátou paměti. Zapomněl si, že 1. dubna 2013 TH PT snížilo cenu na 739 Kč/GJ. Samozřejmě, že slib (ostatně jako vždy) nedodrželo. Na konci roku 2013 byla cena tepla, jak sám uvádíš 767 Kč/GJ. Sám si je usvědčil z nedodržení slibu již v roce 2013.

   Můj příspěvek je o NESPLNĚNÝCH SLIBECH a BOHOROVNÉ NEZOPOVĚDNOSTI vedení TH PT i vedení města. O ničem jiném!
V roce 2013 ani v roce 2014 sliby dodrženy nebyly. V obou létech byla cena výrazně vyšší, přestože odsouhlasení třicetimiliónové investice bylo zdůvodněno výraznými úsporami.

   A ty klidně argumentuješ tím, že meziroční nárůst byl jenom 0,65%. Jako by se nechumelilo. Asi máš lidi za osly. Jsem zvědav, jak dlouho ještě budou držet hubu a krok. A platit jako mourovatí.

   Přínos kogenerací je stejný, jako kdyby si chtěl vodu na Huláku dohřívat varnou konvicí na kafe. Už dříve jsem toto řešení označil za technicky děravé a ekonomický nesmysl. Účinnost kogenerační jednotky je nižší, než účinnost plynového kotle. Jinými slovy, kdyby se stejné množství plynu místo v kogeneracích spálilo v kotli na výrobu tepla a to teplo se prodalo za současnou cenu - 772 Kč/GJ, byl by to výrazně větší přínos.

   "Úsporná opatření" jak to nazýváš ty, se přece dělala proto, aby bylo teplo levnější! Skutečnost, že bazén razantně snížil odběr tepla instalací kogenerace (spotřeba klesla jako kdyby se odpojilo cca 5 paneláků) je podle tebe v pořádku. Že se zateplily městské školy a školky a tím se výrazně snížil odběr tepla, je také v pořádku. To soustavu neohrožuje. Ale běda, kdyby se chtěly odpojit privátní nebo družstevní domy. To by byla podle tebe téměř sabotáž! To prostě nechápu. Město může vše. Občané, vy mlčte a plaťte!

   Tepelná soustava v Prachaticích je bumbrlíček z jiného světa a jiné doby. Jakákoliv investice do ní jsou vyhozené peníze. Opakované pokusy vylepšovat nevylepšitelné nikam nevedou. Žádná investice z minulosti cenu tepla nesnížila. Vždy se objevily "objektivní důvody…

   Výroba tepla v Prachaticích je závislá na dodávkách plynu z divokého východu od nevyzpytatelného Ruska přes válčící Ukrajinu. To je tolik neznámých a proměnných, že by zodpovědný komunální politik (vědom si všech těchto rizik) neměl slibovat žádné slevy.

   Není pravda, že při změně dodavatele tepla odběratelé budou muset investovat milióny. Známe řešení, kdy nemusejí investovat ani korunu! Jenom to asi mnoho lidí stále neví. Vlastníci privátních i družstevních domů si mohou na schůzi odhlasovat změnu dodavatele tepla.
Bohužel nájemníkům městských bytů nezbývá nic jiného, než nakupovat teplo od TH PT za "výtečných" 772 Kč/GJ.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist