Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: ZOO koutek u rybníčků aneb když se dobrá věc daří

 PRACHATICE - 5. března 2015 - 10:49 - V době technických vymožeností, které my dříve narození nestačíme ani vnímat, natož je v plném rozsahu využívat, často vyhledáváme místa, kde vypínáme mobilní telefony, odkládáme tablety a nemyslíme na připojení k internetu. Pro mě je tímto místem příroda. V Prachaticích mám to štěstí, že nemusím daleko. Nadýchat se čerstvého vzduchu a potěšit se scenérií okolních lesů můžeme za pár minut rychlejší chůze.

 Miroslav Lorenc, zastupitel za ANO

    www.dre-kon.cz

   A do povědomí Prachatičáků se mezi místa, kde si může každý pomyslně "dobít baterky", se dostává i ZOO koutek u Feferských rybníčků. Hlavním koordinátorem při jeho budování je František Štěrba, ředitel městských lesů, který ochotně popisuje, jak v roce 2012 napadlo Roberta Zemana zřídit u Feferských rybníčků přírodní rezervaci se zvířaty.

   Koncem roku 2012 zpracoval Jan Toncar projektovou dokumentaci pro stavbu přírodního koutku. Nebylo jednoduché vyhovět vodohospodářům, také dráty vysokého napětí byly určitou komplikací, ale nadšenci z městských lesů si poradili i s historicky chráněným územím Zlaté stezky.

   Budovat se začalo neprodleně a vzhledem k tomu, že součástí zoo koutku jsou i živá zvířata, muselo se celé území oplotit. Nešlo vše úplně hladce, jak by se snad zdálo, a dokladem toho byla i divoká prasata, která předvedla své plavecké schopnosti. Ze svého kotce, který nebyl z jedné části u vody oplocen, přeplavala na druhou stranu rybníčku a oplocení se proto muselo dodělat tak, aby se prasatům zabránilo utíkat přes vodu.

   Postupně se vybudoval srub, dvě lávky, pozorovatelna, přístřešek, krmelec a chodník, který je sestaven (vydlážděn) z různých materiálů. Všechno v režii zaměstnanců a pod vedením Františka Štěrby. Zatím se náklady (materiál a práce) pohybují kolem jednoho milionu korun. Celá akce se financuje z výdělku městských lesů a podílí se na ní všichni zaměstnanci městských lesů! Hodnoty pro generace příští vytváří zaměstnanci s chutí a přesvědčením o smysluplnosti přírodního koutku.

   V oboře jsou divoká prasata, kříženci vietnamských prasat, dva druhy ovcí, muflon a daněk. U prasat a ovcí se již podařilo dvakrát odchovat potomky. "Řádění" vydry, která si vyhlédla rybníček jako zdroj potravy, nadělalo vrásky Liborovi Havlíkovi a Honzovi Pěstovi, kteří pomáhají udržovat přírodní koutek.

   Pomyslné stříhání pásky plánuje František Štěrba na 1. červen 2015. Dokončit se ještě musí informační tabule s návštěvním řádem. Dále se musí zpřístupnit pozorovatelna a vybavit srub zajímavými exponáty.
Jedenkrát týdně by mohl být otevřen přírodní koutek pro všechny zájemce s odborným výkladem a kontaktem se zvířaty, která se volně pohybují po ZOO koutku.

   Těší mě, že i v dnešní zrychlené a přetechnizované době vznikají hodnoty, které vypovídají o vztahu člověka k přírodě. Často se chodím do těchto míst "dobíjet" a opravdu to funguje.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist