Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Diskuse o bydlení pokračuje - dva ODS v jednom

 PRACHATICE - 6. ledna 2015 - 9:10 - Tak jsme si přes svátky od politiky odpočinuli, abychom se do toho dali znovu.

 Eva Novotná, Prachatice

    www.dre-kon.cz

   Reakce na materiál Jana Bauera z 18. 12. 2014 "Programový veletoč prachatické ČSSD u nájemného": Nerozumím tomu, proč jako bývalý vrcholový politik nedokáže zastupitel Jan Bauer pochopit, že při uzavření koaliční dohody, zejména vzhledem k převaze počtu zvolených zastupitelů za Nezávislé, si lídr za ČSSD Jan Klimeš nemohl diktovat podmínky. Diktovat si mohl někdo jiný. Politika je umění možného.
Podpisem koaliční smlouvy je zastupitelům za ČSSD jednání o snížení nájmů znemožněno. Proto už se na ně nebudu obracet a za poradnu Sdružení nájemníků budeme jednat zcela odděleně.

   Přesto chci poděkovat zastupitelům za ČSSD za to, že se v minulých volebních obdobích i ve volební kampani o snížení nájmů zasazovali, i v rámci dohody o spolupráci na republikové úrovni mezi ČSSD a SON ČR.
Nakonec, vždyť Jan Bauer byl poslancem parlamentu i v době opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS v letech 1998-2002 (Jan Bauer se stal poslancem až v roce 2004 - poznámka redakce). Tak nevím, proč tomu jako zkušený politik nerozumí. Jeho vystoupení v závěru prvého jednání zastupitelstva proti starostovi považuji ale za velmi nevhodné. Že by kalouskovatěl?

   Také nesouhlasím s jeho vyjádřením, že na každém druhém jednání zastupitelstva padaly bouřlivé návrhy na snížení nájmů z mé strany a ze strany zastupitelů za ČSSD. To přehnal. Ostatně za nespravedlivou výši nájemného můžeme poděkovat právě bývalému starostovi Janu Bauerovi, který vůbec nebral ohled na občany v nájemních bytech a prosadil v roce 2009 maximum pouze umožněné výše nájemného v roce 2010 v kategorii obcí od 10 do 50 tisíc obyvatel podle Zákona 107/06 Sb. v obci s 11 tisíci obyvatel. Počet obyvatel se každým rokem snižuje a jsme na nejnižší hranici této kategorie. Přitom si musel být vědom toho, jaká je výše důchodů a s jakými čistými výdělky chodí domů lidé zaměstnaní u kapitalistů ve 21. století, kteří využili ztráty zaměstnání mnoha občanů v důsledku privatizace a následné likvidace státních podniků a stali se levnou pracovní silou v průmyslových zónách, kdy jejich mzda často nedosahuje ani poloviny průměrného výdělku v ČR. Tato čistá mzda se v neluxusních panelákových bytech rovná nákladům na bydlení v bytech 3+1 nebo 4+1. Stejně to platí u většiny důchodců. Město to řeší odkazem nájemníků na příspěvky na bydlení. Státe plať, i když jsi nám dal ty byty zdarma.

   Tato výše nájemného také umožnila starostovi Martinu Malému v posledním volebním období působit jako velmi dobrý starosta. K realizaci mnoha investičních akcí přispěly právě finance z nájemného. K jeho oblibě u občanů a občanek s dopadem na volební výsledky přispěla i jeho popularita, příjemné vystupování a časté setkávání se s občany při všech občanských a hodně seniorských akcích.

   Stejně jako Jan Bauer ale nemohu souhlasit s argumentem Jana Klimeše, že sídliště, kde je nejvíc nájemních bytů, volilo Nezávislé a výše nájemného pro ně nebyla priorita. V Prachaticích šlo volit 46,95% občanů. V celé ČR 44,46%. Za výsledek voleb mohou nevoliči, kterých byla většina, otrávení dopady pravicové politiky na zchudlou většinu obyvatel, kteří už nikomu nevěří. To ale nic neřeší. Neumíme se brát se za svá práva, je třeba se to naučit.

   Reakce na materiál Davida Černého z 21. 12. 2014 "V otázce nájmů ČSSD na své voliče z vysoka plive": K jednoduchým a prostým, nikoliv správným názorům Davida Černého uvádím: Nejsem ve funkci členky okresní kontrolní komise ČSSD významným členem, on to většinou nikdo nechce dělat. V ODS snad mají jiné zkušenosti? Rovněž se naivně domnívá, že jsem se ze 1.6 místa kandidátky ucházela o zastupitelský mandát. To opravdu ne. Ve svém věku, pokud bych se dožila konce volebního období, by mi bylo již 75 let? I ODS a ostatní subjekty měli na kandidátce vzadu důchodce, oni se kandidáti u všech subjektů na zadní místa těžko sháněli.

   Ke koalici odpovězeno již v reakci na materiál Jana Bauera. Nájemní bydlení budu nadále řešit pouze z pozice poradny Sdružení nájemníků, jehož jsem členkou. Pokud jsem přesvědčena jako občanka, že výše nájemného v obecních bytech není správná, mám v demokratické společnosti právo, či spíše povinnost, snažit se o nápravu věcí veřejných.
Činnost v občanském sdružení nevylučuje členství v politické straně.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2015, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist