Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Výše nájemného neodpovídá poptávce ve městě

 PRACHATICE - 22. prosince 2014 - 9:23 - Dovolte mi několik slov - reakci na probíhající diskusi o nájemním bydlení v Prachaticích, která započala po našem předložení konkrétního návrhu na řešení problematiky do rady města.

 Robert Zeman, zastupitel

    www.dre-kon.cz

   Paní Švamberová, myslím, že neplatí Vaše slova o zbytečně postavených bytech a to proto, že do doby skokového zvýšení nájemného v roce 2009, byl na byty pořadník a množství nově postavených domů od té doby není nijak velké, myslím že to budou maximálně desítky nových domů. Jinými slovy - došlo k natolik velkému zvýšení ceny, které občané, trh (a minulých pět let praxe to ukázalo) neakceptuje a to především u velkých bytů, protože jsou u nich celkové náklady na bydlení vysoké. U menších jsou schopni nájemníci celkový náklad na bydlení vzhledem ke svým příjmům snadněji uhradit a naplňovat tak zákon nabídky a poptávky. Proto snaha o snížení nájmu u větších bytů.

   Není pravda, že jsme nechtěli, aby se nájemné snížilo v rámci minulé koalice - naše návrhy neakceptovali koaliční partneři a s vlastními reálnými návrhy na řešení problematiky nepřišli.

   Není pravda, že bychom měli zásadní zastoupení v radě města - v mnoha případech, především tehdy, když jsem předkládal materiály já nebo kolegové, jsme byli přehlasováni, dle mého názoru často bez objektivního důvodu - neměli jsme nadpoloviční většinu jako má politické hnutí Nezávislí v současné radě města.

   Není pravda, že bychom neřešili problémy cen vody a tepla. Naopak byly to PRO Prachatice, které aktivně problematiku řešily a téma zvýšení efektivity tepelné soustavy iniciovaly. Prostor ke snížení ceny je omezený a v podstatě pouze ve výši nájemného u vodného a stočného - my jej navrhovali nižší než je současné, ale nenašla se shoda s dalšími subjekty v koalici i mimo ni. Jiný prostor není, jsou to odborné záležitosti a jsem Vám k dispozici, pokud o podrobnou debatu stojíte.

   PRO Prachatice prodej bytů podporovaly, ale zastavil se u rizika zdůvodňování o něco nižších případných prodejních cen. Jistě se dá znovu otevřít a my jej podpoříme (viz volební program), pokud bude formát podobný jako navrhovaný - prodej pouze stávajícím nájemníkům, kteří ale sami od sebe chtějí byt do osobního vlastnictví zakoupit, nikoliv třetím osobám.

   Většina diskusních příspěvků má jedno společné - poukazují na fakt, že výše nájemného (podle nás především u větších bytů) neodpovídá poptávce ve městě, která je tvořena Prachatičany a jejich příjmy.

   Náš návrh na snížení nájemného rozhodně není jediný možný, ale snažili jsme se, aby byl stabilní, logický, funkční a věcně co nejméně nepřijatelný - špatný pro co nejširší skupinu obyvatel, ať již v nájemních bytech nebo bydlících ve svém.

   Projekt snížení nájemného od "40 o 40" není dogmatem, o jiném podobně konkrétním plánu nevíme a rádi ten náš obohatíme o smysluplné konkrétní návrhy, upravíme, povedeme diskusi - ale věcnou a odbornou.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist