Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Snížení nájemného nevyřeší současné problémy

 PRACHATICE - 20. prosince 2014 - 13:14 - Souhlasím s rozhodnutím rady města odmítnout návrh na snížení nájemného obecních bytů dle projektu „od 40 o 40“. Dále mne potěšila shoda mezi radními, kteří zřejmě zhodnotili situaci správně a ví, jakým krokem se dále vydat v oblasti bydlení.

 Petr Kneifl, předseda bytové komise v období 2010-2014 

    www.dre-kon.cz

   Cena tržního nájemného je vyšší, než nájemné v obecních bytech. U soukromého vlastnictví nesmíme zapomenout, že lidé dávají příspěvek na správu domu a pozemku pouze na společnou část a nikoliv na příslušenství bytu. Dále platí ve vyúčtování ostatní položky - pojištění domu, náklady na vlastní správní činnosti (vedení bankovních účtů, rozúčtování a vyúčtování, pořízení majetku sloužícího pro vlastní správní činnost, kancelářské potřeby, poštovné, vedení účetnictví) a daň z nemovitosti, což nájemník v obecním bytě neplatí. Vlastník si většinou na byt sjedná hypotéku a platí každý měsíc nemalou částku.

   Není pravdou, že je část bytů 3+1 a 4+1 prázdná z důvodu výše nájemného. Za počet volných bytů může demografický vývoj, velká výstavba nových bytových jednotek od konce 80. let do současnosti, vyšší životní úroveň občanů, pracovní příležitosti a rychlost oprav volných bytů, než se vrátí zpět do nájmu. Z hlediska efektivity je lepší nechat velké volné byty prázdné, než je nechat vybydlet a vymáhat pohledávky za jejich užívání.

   Město Prachatice by mělo prosazovat zvýšení kvality bydlení a služeb poskytovaných nájemníkům prostřednictvím organizace Městská správa domů a bytů. Pro udržení ceny tepla je nutno udržet co nejvíce zákazníků Tepelného hospodářství a to skrze vlastní servisní organizaci, které bohužel počet společenství vlastníků ve správě ubývá. S novelou občanského zákoníku je možné společenství vlastníků založit a nevzniká již pouze ze zákona. V našem městě letos taková společenství založena byla a představují nové potencionální zákazníky pro Městskou správu domů a bytů.

   S návrhem Jiřího Hagary privatizovat obecné byty nesouhlasím. Pan Hagara si je vědom, že jeho servisní organizace, zabývající se správou domů, je v této lokalitě velkým hráčem. Jeho nabízené služby Městská správa domů a bytů společenstvím vlastníků poskytnout nemůže. Spousta domů by tak pravděpodobně padla do správy k jeho rukám.

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist