Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Najemní bydlení je pro bohaté, řešením je privatizace

 PRACHATICE - 16. prosince 2014 - 13:03 - Souhlasím s tím, že nájem v obecních bytech v Prachaticích je velmi vysoký. Níže uvedená tabulka uvádí, jak naši zastupitelé "chrání své chudé spoluobčany":

 Jiří Hagara, Prachatice

    www.dre-kon.cz

   Přesto prachatičtí zastupitelé už celých pětadvacet let tvrdošíjně odmítají privatizaci bytů se zdůvodněním, že tím hájí "své chudé občany". Jak je ve skutečnosti hájí? Vysokým nájmem v obecních bytech! Ten je více než dvojnásobkem toho, co platí lidé v bytech v osobním či družstevním vlastnictví, (přesně 2,14 x víc). A to platí pouze tehdy, splácí –li jejich dům úvěr. Pokud náklady porovnáme s domy, které úvěr nesplácejí, platí nájemníci obecních bytů dokonce třiapůlnásobek (přesně 3,57 x víc).

   A do této situace vstoupí někdo s nápadem snížit nájem v obecních bytech, ale jenom někomu! A myslí to smrtelně vážně! Dá si to dokonce do volebního programu. A navrhne to zastupitelstvu, aby se tím zabývalo! Proč je to hloupost? Protože vychází z porušení principu rovnosti. Před zákonem si jsme (nebo bychom měli být) rovni. Jak může někdo navrhovat, že v bytě stejné kvality, ve stejném domě, na stejném patře bude jeden člověk platit méně jenom proto, že má byt o „x“ metrů větší, než někdo určil a proto si zaslouží slevu na nájmu?

   Spravedlnost je dána právě tím, že za metr čtvereční platíme všichni stejně. Je na každém člověku, aby se svobodně rozhodl, jak velký byt potřebuje a jak velký byt je schopen ze svých příjmů vlastnit nebo si jej pronajímat. Umím si představit jak by asi pochodil autor projektu "od 40 o 40" ve Společenství vlastníků, v privátních domech. Tam by ho hnali! A právem. Myslím si, že totéž by měli udělat i zastupitelé města Prachatic a tento nápad odmítnout.

   Souhlasím ovšem s tím, že je třeba řešit problém související s prázdnými obecními byty. Přestože je to problém poměrně složitý, řešení je jednoduché: PRIVATIZACE. Pokud neprojde privatizace, navrhuji velmi razantní snížení nájmů v obecních bytech! Ve všech obecních bytech. A to až na úroveň 25 Kč/m2, stejně jako v domech v osobním či družstevním vlastnictví. Zdůvodňuji to tím, že pokud s takovou částkou, na straně příjmů, dokážou v kladných číslech hospodařit, (to znamená splácet úvěry, hradit běžný provoz a údržbu) soukromé a družstevní bytové domy, měly by to dokázat i domy obecní!

   Závěrem několik otázek:

   Co vede zastupitele k tomu, aby stále drželi takto přehnaně vysoký nájem v obecních bytech?

   Kolik stojí provoz, údržba a temperování neobsazených obecních bytů ročně?

   Považují i nově zvolení zastupitelé vysoký nájem za "ochranu svých chudých spoluobčanů"?

   Vědí zastupitelé, co se s penězi vybranými z nájmu děje? Vědí o každé koruně?

   Co vede zastupitele k tvrdošíjnému odmítání privatizace obecního bytového fondu?

   Co brání našim zastupitelům, aby se poučili u sousedů (Vlachovo Březí, Netolice)? 

   Co kdyby se pozeptali svých kolegů na jejich zkušenosti s privatizací obecních bytů?

   Je nutné investovat další peníze do obecních bytů? (rekonstrukce koupelen, kuchyní a pod.).

   Nebylo by lepší tyto byty prodat, aby si jejich vlastníci sami rozhodli co v bytech vylepší? 

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist