Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 NÁZOR: Je třeba snížit nájmy nebo jde o populistický výkřik?

 PRACHATICE - 15. prosince 2014 - 12:17 - Je potěšující, že se rada města Prachatic neztotožnila s návrhem sdružení Pro Prachatice na snížení nájemného.

 Zuzana Švamberová

 členka bytové komise v období 2010-2014 za TOP 09

    www.dre-kon.cz

   Návrh sdružení Pro Prachatice na snížení nájemného o 40% u plochy bytů větších než 40 m2 je snahou o protěžování jedné, vzhledem k celkovému počtu obyvatel Prachatic nepočetné, skupiny obyvatel.

   V Prachaticích se otázka tak zvaného regulovaného nájemného týká jen určité skupiny městských bytů. Ve vlastnictví města Prachatice jsou tzv. byty startovací – nájemné je určováno podmínkami národních dotačních programů. Dále byty, ve kterých je nájemné soutěženo ve výběrových řízeních se základním vyhlašovaným nájemným 53,49 Kč/m2, byty v domovech s pečovatelskou službou a byty s původně regulovaným nájmem se základní sazbou, tj. 53,49 Kč/m2 plochy bytu.

   Další početná skupina obyvatel bydlí v bytech v soukromém vlastnictví, bytech družstevních, vlastních rodinných domech, jsou ubytování v podnájmu za tržní nájemné, či ubytovnách.

   Z tohoto pohledu, tedy návrhu na protěžování jedné úzké skupiny nájemců napříč různými příjmovými vrstvami obyvatel města - bez ohledu na jejich ekonomickou situaci – se vše jeví jako diskriminace ostatních obyvatel města Prachatic.

   Není pravdou, že je část bytů 3+1 a 4+1 prázdná z důvodu výše nájemného. Hlavním problémem nájemních bytů v Prachaticích jsou jednak velmi vysoké ceny za dodávku tepla a teplé vody, jednak jejich nadbytek. Problém, který právě sdružení Pro Prachatice mohlo výraznějším způsobem v uplynulém volebním období řešit – mělo zásadní zastoupení v Radě města Prachatice. Nadbytek bytů ve městě je hlavně dán jejich množstvím – v dobách reálného socialismu byly potřeby na bydlení jiné, než v současnosti. Postavilo se množství rodinných domů, lidé se odstěhovali za prací jinam, není již tak výhodné si pronajímat byt na jen příležitostné využívání a podobně.

   Pro zajímavost jsem zjišťovala základní vyhlašované nájemné za metr čtvereční v jihočeských obcích, zařazených do stejné kategorie obyvatel, jako město Prachatice. Číslo za lomítkem vyjadřuje tržní nájemné obvyklé v daném místě, dle cenové mapy nájemného Ministerstva pro místní rozvoj: Strakonice 53,49 Kč/64.- Kč. Prachatice 53,49 Kč/66,- Kč. Český Krumlov 53,49 Kč/93,- Kč. Jindřichův Hradec 53,49 Kč/80 Kč. Písek 60 Kč/67 Kč. Tábor 55 Kč/ 84 Kč. Skutečně nájemné v Prachaticích patří k nejvyšším?

  Není od věci připomenout, že pro občany s nízkými příjmy existuje příspěvek na bydlení a sociální příplatky. Velmi sporné se mi jeví dotování bydlení občanům, z nichž většina rozhodně mezi nízkopříjmové nepatří a rovněž vícemetrážní byty obývají... Občanům, jež byli schopni svoji prací a pílí řešit bydlení vlastními prostředky, s nemalými náklady na údržbu – nikdo příspěvky nenabízí. Spíše bych chápala diferenciaci nájemného dle polohy, kvality či vybavení bytu. A to se také přirozenou cestou děje. U zmodernizovaných bytů s výhodnou polohou se vysoutěžené nájemné skoro vždy pohybuje nad hranicí 53,49Kč/m2.

   Ekonomický přínos slevy na nájemném pro město, jímž se Pro Prachatice taktéž ohánějí, je velmi diskutabilní. Víme, kolik se skutečně utratí zde? Z vlastní zkušenosti vím, že je mnohem výhodnější nakupovat obuv, oděvy, elektroniku atd. ve větších městech s nesrovnatelným výběrem, popř. výhodněji v e-shopech... Nebo peníze ušetřené na nájemném skončí v hospodách a hernách? Zcela jsem nepochopila argument, dle kterého se předpokládá, že snížením nájemného se zvýší zaměstnanost...

   Návrh zastupitelů Pro Prachatice chápu jako totální populistický výkřik. Jeho jediný přínos vidím v tom, že může znovu otevřít diskuzi na téma "Co s nadbytečnými byty v Prachaticích?"

   Jednání rady města Prachatic taktéž zajímavým způsobem zaznamenává obrat v předvolebních názorech na nájemné u sociální demokracie...

  
  

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2014, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Redakce PRACHATICKOnews.cz nabízí v rubrice Názory každému možnost vyjádřit svůj názor nebo komentář na vše, co se týká dění ve všech městech a obcích Prachaticka. 

Stačí poslat na naši adresu e-mail - do předmětu uveďte slovo Názor. Kontakty na redakci lze najít i v zde. Uveďte také prosím své celé jméno a město, ze kterého jste.

Redakce si vyhrazuje právo odmítnout zveřejnit urážlivé a hanlivé příspěvky nebo texty, jejichž zveřejnění by odporovalo zákonům a dobrým mravům. 

Tomáš Přibyl, šéfredaktor PRACHATICKOnews.cz

 

TOPlist